Polska oświata od kilku lat przechodzi poważne zawirowania. Najpierw zlikwidowano gimnazja przywracając osiem lat szkoły podstawowej i wydłużając czas spędzony w szkole średniej. Potem nauczyciele strajkowali domagając się podwyżek, a w końcu w cały system uderzyła pandemia koronawirusa wprowadzając nowy system nauki zdalnej.

Portal „MSN” podaje jednak, że w końcu nadszedł czas na zmiany w Karcie nauczyciela. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadza podwyżki oraz zmienia zasady awansu zawodowego.

Większe wypłaty

O marnych zarobkach nauczycieli wiadomo już od dawna. Początkujący pedagodzy musieli się liczyć z minimalnymi pensjami, a nawet ci z wieloletnim stażem mieli powody do narzekań porównując je z pieniędzmi w innych zawodach.

Od września jednak o 20% zwiększone zostaną wynagrodzenia dla nauczycieli początkujących. Będą zarabiać średnio 4 432,15 zł brutto.

„Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5 318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r., to 6 795,97 zł” – zapowiedział Przemysław Czarnek podając kwoty brutto.

szkoła / YouTube: umpodkowalesna
szkoła / YouTube: umpodkowalesna

Nowe zasady awansu

Od tego roku szkolnego przewiduje się także tylko dwa stopnie awansu, na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Tym samym zlikwidowano stopień stażysty i nauczyciela kontraktowego.

Przez pierwsze dwa lata nauczyciel ma być zatrudniany na umowę na czas określony, a dopiero po wystawieniu pozytywnej opinii będzie można uzyskać umowę na czas nieokreślony.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: W Polsce testowany jest nowy eksperymentalny program społeczny. Komu będzie przysługiwać bezwarunkowy dochód podstawowy. To 1300 złotych na miesiąc

Jak informował portal „życie.news”: Niebywałe zdarzenie w Polsce. Dziadkowie stracili życie na miejscu, a wnuczek z obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci ustalili przyczyny

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Antek Królikowski zabrał głos w sprawie syna. "Wierzę, że jak będzie starszy, zrozumie, że tata walczył o niego, jak mógł"

Sprawdź również ten artykuł: W życie weszła zupełnie nowa ulga dla najstarszych Polaków. Seniorzy zyskają możliwość oszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych. Jak można skorzystać