Jak podaje portal "Interia", 27 czerwca pojawiło się obwieszczenie szefa resortu zdrowia, w którym informuje on o lekach, których dostanie w aptekach może być dla chorych sporym problemem. Wśrod produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce znalazły się leki dla chorych na cukrzycę, astmę, zakrzepicę, a także produkty mlekozastępcze dla niemowląt. Jakie produkty znalazły się na liście?

Nie pierwszy raz

Niestety sytuacja, w której pacjenci chorzy na choroby przewlekłe mają problem z dostępem do leków, nie jest pierwszą. Wielu chorych było zmuszonych szukać leków poza miejscem zamieszkania, aby nie przerywać leczenia. Lista przedstawiona przez resort zdrowia jest niezwykle obszerna.

Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo
Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo
Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo

Trudności dotkną chorych na cukrzycę, bo na liście znalazło się aż 16 preparatów insuliny. Niestety w wielu przypadkach niezbędne będzie dokonanie zmiany przyjmowanego leku przez lekarza prowadzącego, aby nie doszło do przerw w leczeniu i zaostrzenia się stanu chorobowego.

Problem dotknie również osoby leczące się na zakrzepicę. Zagrożone brakiem dostępności są dwa leki zawierające heparyny drobnocząsteczkowe (mowa o lekach: Clexane oraz Fraxiparine). Są to preparaty stosowane zarówno w zakrzepicy żył głębokich, jak i w profilaktycznie, kiedy pacjent ma założony gips lub przeszedł zabieg wymagający czasowego unieruchomienia.

Apteka/YouTube @TVK Winogrady
Apteka/YouTube @TVK Winogrady
Apteka/YouTube @TVK Winogrady

Problemy nie ominą równiez osób leczących się na astmę oskrzelową. Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły się leki, w których substancją czynna jest budezonid, fenoterol czy bromek ipratropium. Braki mogą dotyczyć zarówno leków w postaci inhalatora, jak i proszków, czy roztworów do wykonywania nebulizacji.

Rodzice niemowląt z alergiami pokarmowymi także będą mierzyć sie z poważnym problemem. Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły sie dwa popularne produkty mlekozastępcze.

Dotknęły już was problemy z dostępnością stosowanych przez was leków?

To też może cię zainteresować: Joanna Opozda pochwaliła się wspaniałą wiadomością. Co takiego się wydarzyło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Emilia Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie" już nie wytrzymuje. Wszystko przez turystów. Rolniczka poskarżyła się w sieci. O czym mowa

O tym się mówi: Małgorzata Rozenek-Majdan kończy współpracę ze stacją TVN. Przechodzi do konkurencji