Jak podaje portal "Wirtualna Polska", choć z grzybobraniem kojarzy nam się przede wszystkim schyłek lata i jesień, także w lipcu możemy natknąć się na smaczne okazy. Szczególnie duży wysyp może mieć miejsce, kiedy lipiec jest deszczowy. Okazuje się, że już teraz w części kraju możemy zbierać grzyby.

Gdzie w lipcu wybrać się na grzyby?

Z informacji zamieszczonych na stronie "Grzyby" wynika, że na ten moment najlepiej wybrać się na grzyby do lasów znajdujących się w centralnej części Ziemii Łodzkiej i Mazowsza. Grzybów można się również spodziewać w południowej części Pomorza, w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, a także w południowych regionach Podkarpacia i Śląska.

Jeden z mieszkańców województwa łódzkiego donosi, że w udało mu się trafić na jeden okaz z gatunku Koźlarz babka, a także masę kurek - zarówno na małe, jak i duże okazy. Dodał, że natknął się również na wiele gatunków niejadalnych.

Mapa występowania grzybów/grzyby.pl
Mapa występowania grzybów/grzyby.pl
Mapa występowania grzybów/grzyby.pl

Grzybiarz z powiatu grójeckiego także natknął się na spory wysyp kurek. Udało mu się również znaleźć jednego maślaka, choć ten ostatni był niestety robaczywy.

Jakie grzyby zbierać w lipcu?

Jednym z częściej występujących obecnie grzybów jest kurka (pieprznik jadalny). W lipcu możemy się w lasach natknąć również na borowika szlachetnego (często można znaleźć go pod bukami), koźlarze, podgrzybki, a nawet maślaki.

W lipcu zaczynają się również pojawiać czubajka kania, która jest jednym z grzybów chętniej zbieranych przez grzybiarzy, a także gołąbek jadalny.

Grzybobranie/YouTube @jockerfarm
Grzybobranie/YouTube @jockerfarm
Grzybobranie/YouTube @jockerfarm

Wybraliście się już w tym roku na grzybobranie?

To też może cię zainteresować: O małżeństwie Sebastiana Karpiela-Bułecki i Pauliny Krupińskiej jest znów głośno. Pojwiły się doniesienia o tajemniczej kobiecie w otoczeniu muzyka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zawody idealne dla poszczególnych znaków zodiaku. Gwiazdy decydują, do jakich profesji jesteśmy stworzeni, a jakich lepiej unikać

O tym się mówi: Białoruscy żołnierze na granicy z Ukrainą. Strona ukraińska przygotowuje się na wszelkie możliwe scenariusze