Jak podaje portal "Wirtualna Polska", Główny Zarząd Wywiadu MON Ukrainy poinformował, że na granicy białorusko ukraińskiej stacjonuje siedem batalionów białoruskich wojsk. Specjaliści wskazują, że koncentracja wojsk w tym miejscu, ma odciągać ukraińskie siły od koncentrowania ich na wschodnim froncie. Ukraina opracowuje odpowiednią strategię.

Zagrożenie ze strony Białorusi?

Strona ukraińska zaznacza, że na ten moment białurskie wojska nie stanowią zagrożenia. Dowodem na to ma być brak zgrupowania oraz systemu dowodzenia, co wskazywałoby, że żołnierze szykują się do ataku.

Ukraińcy nie zamierzają jednak dać uśpić swojej czujności i opracowują strategię, która mogłaby zostać zastosowana na wypadek "działań ofensywnych ze strony Białorusi". Tym bardziej, że ukraiński wywiad donosi o obecności grup zwiadowczo-dywersyjnych, które mogą zostać skierowane na Ukrainę, jeśli zajdzie taka konieczność.

Prezydent Wołodymyr Zełenski/YouTube @naTemat.pl
Prezydent Wołodymyr Zełenski/YouTube @naTemat.pl
Prezydent Wołodymyr Zełenski/YouTube @naTemat.pl

Białoruś i tak zaangażowana w wojnę

Strona ukraińska otwarcie mówi o tym, że choć białoruskie wojska nie są zaangażowane w wojne, to Białoruś w pierwszych dniach inwazji zezwalała na zgrupowanie na swoim terytorium wojsk rosyjskich, co umożliwiło atak na kierunku kijowskim.

Z terytorium Białorusi przeprowadzane są również ataki rakietowe (zarówno przy wykorzystaniu systemów Iskander, jak i ataków prowadzonych z powitetrze). Białoruski reżim udostępnił Federacji Rosyjskiej znajdującą się na tym terenie infrastrukturę wojskową, w tym lotniska, a także szpitale, gdzie trafiali ranni żołnierze.

Aleksandr Łukaszenka/YouTube @Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Aleksandr Łukaszenka/YouTube @Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Aleksandr Łukaszenka/YouTube @Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Myślicie, że białoruskie wojska mogą włączyć się aktywnie w działania wojenne na terenie Ukrainy?

To też może cię zainteresować: Meghan Markle znów na ustach wszystkich. Żona księcia Harry’ego miała skompromitować swojego męża już w Londynie. Wykazała się sporą lekkomyślnością

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: 20-letnia studentka rzuciła wszystko i zajęła się wychowaniem siedmiorga dzieci. To była najbardziej odpowiedzialna decyzja w jej życiu

O tym się mówi: Ceny w restauracjach przyprawiają o zawrót głowy i to nie tylko w wakacyjnych kurortach. Ten paragon jest na to najlepszym dowodem