Jak podaje portal "Super Express", Najwyższa Izba Kontroli uważnie przyjrzała się dokładnie działalności Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dalej: KPRM). W toku prowadzonej kontroli, doszło do ujawnienia wielu nieprawidłowości, które miały związek z Polskim Ładem oraz fundacją Lex Veritatis, na czele której stoi ojciec Tadeusz Rydzyk. O jakich nieprawidłowościach mowa?

Ustalenia NIK

Kontrolerzy NIK ustalili, że KPRM przekazał w ubiegłym roku kwotę 3 milionów złotych na budowę postumentów w parku Pamięci Narodowej w Toruniu. Park zlokalizowany jest w pobliżu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Pomysłodawcą ustawienia pomników był ojciec Tadeusz Rydzyk i powołana przez niego fundacja Lex Veritatis.

Przy przekazaniu wskazanej kwoty, miało dojść do złamania wewnętrznych regulaminów. Z ustaleń NIK wynika, że nie był to jedyny przypadek. Do ominięcia obowiązujących regulacji miało dojść aż sześciokrotnie - za każdym razem przy przyznawaniu dotacji dla fundacji toruńskiego redemptorysty.

Ojciec Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Tok FM
Ojciec Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Tok FM
Ojciec Tadeusz Rydzyk/YouTube @Radio Tok FM

"Rzeczpospolita" wskazuje, że wniosek o przekazanie 3 milionów złotych nie uzyskał pozytywnej oceny ze strony zespołu do spraw oceny ofert realizacji zadania publicznego. Wszystko w związku z faktem, że już wcześniej na ten cel została przekazana dotacja w kwocie 8 mln zł.

Szereg nieprawidłowości

Wykryte przez kontrolerów NIK nieprawidłowości dotyczyły także kampanii społecznej dotycząej Polskiego Ładu. "Rzeczpospolita" wskazuje, że Centrum Informacji Rządu podpisało umowy o wartości 2,2 mln zł na zakup czasu antenowego, choć wykraczało to poza zakres posiadanych upoważnień do zaciągania zobowiązań.

Wśród zarzutów sformułowanych przez kontrolerów NIK znalazły się także m.in. niezamykanie ksiąg rachunkowych w niewłaściwym terminie, a także brak rzetelności przy opisywaniu dowodów księgowych.

Logo NIK/YouTube @Najwyższa Izba Kontroli
Logo NIK/YouTube @Najwyższa Izba Kontroli
Logo NIK/YouTube @Najwyższa Izba Kontroli

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Joanna Opozda zaczęła nowe życie na dobre. Czas bez Antoniego spędza wyśmienicie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wakacje nad morzem nie muszą być zawsze drogie. Udowadnia to ten paragon

O tym się mówi: Odważne słowa premiera polskiego rządu. Mateusz Morawiecki przekonuje, co czeka Zachód przy przedłużającym się konflikcie na Ukrainie. O co chodzi