Jak podaje portal "Interia", lato to czas, kiedy w naszym otoczeniu pojawia się wiele mniej lub bardziej uciążliwych owadów i pajęczaków. Dokuczają nam nie tylko komary, kleszcze, osy czy muchy, ale także oprzędzik szary. Ten ostatni jest regularnie pojawia się nad Bałtykiem. Czy jego obecność może być dla nas niebezpieczna?

Plaga tych owadów opanowała polskie plaże. Czy mamy powody do obaw?

Letnią porą dokucza nam wiele owadów, które potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Części z nich nie musimy się wcale obawiać, część może jednak stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Część owadów jakie pojawiają się na naszej drodze jesteśmy w stanie rozpoznać i ocenić, czy spotkanie z nimi może mieć dla nas przykre konsekwecje. Są i takie, których nie rozpoznajemy i nie wiemy, czy mamy powody do obaw.

Oprzędzik szary jest jednym z tych gatunków, które od kilku lat pojawiają się regularnie nad polskim morzem. Dużo osób pisało o tym owadzie w 2021 roku wskazując, że można go spotkać absolutnie wszędzie - nawet w wodzie. Ten niewielkich rozmiarów owad wywoał spory popłoch wśród turystów, którzy nie wiedzieli, czy stanowi on zagrożenie, czy nie.

Oprzędzik szary należy do rodziny chrząszczy. Ma on trzy pary odnóży, a jego tułów pokrywa brunatna lub szara łuska. Ma również charakterystyczny łebek, który zakończony jest grubym i raczej krótkim ryjkiem, "ozdobiony" czułkami. Oprzędzik szary potrafi bardzo mocno uczepić się ubrań, zdarza mu się też zaplątać pomiędzy długie pasma włosów.

Kiedy oprzędzik szary poczuje się zagrożony, wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Nie stanowi jednak żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Specjaliści wskazują, że do tej pory nie słyszeli o przypadku ugryzienia człowieka przez oprzędzika szarego. Dodatkowo uspokajają, że oprzędziki nie przenoszą żadnych chorób.

Spotkaliście kiedyś oprzędzika szarego?

To też może cię zainteresować: Dzięki tej monecie można sowicie podreperować domowy budżet. Pochodzący z okresu PRL okaz może być wart nawet 20 tysięcy złotych. Jak to możliwe

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Od 1 lipca czekają nas spore zmiany w aptekach. W życie wejdą ważne regulacje. O co chodzi

O tym się mówi: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel szykują się do sprawy rozwodowej. Aktorka miała podarować eks mężowi niespotykany prezent. Co dla niego zrobiła