Jak przypomina portal "Gazeta Pomorska", już 1 lipca zaczną obowiązywać zmiany w przepisach podatkowych. Dla wielu pracujących osób będą one oznaczały wyższe zarobki, dla części seniorów zas wyższe świadczenia. W przypaku emerytur wzrost może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w skali miesiąca.

Emerytury znów wzrosną?

W marcu doszło do corocznej waloryzacji świadczeń rentowych i emerytalnych. W bieżącym roku, była to waloryzacja rekordowo wysoka - wskaźnik waloryzacji wyniósł bowiem 7 proc. Dla seniorów pobierających świadczenie minimalne, oznaczało to podwyżkę o 87,56 zł. Już od 1 lipca część emerytur pójdzie znów do góry.

Dojdzie wówczas bowiem do zmniejszenia stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Zmiana nie obejmie tych seniorów, którzy pobierają świadczenie nie przekraczające 2500 zł brutto. Ich dochód jest już i tak całkowicie zwolniony z podatku. Zyskają osoby, których świadczenie jest wyższe niż wymienieony próg.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Dla seniorów, których świadczenie wynosi 2800 brutto, zmiany oznaczają dodatkowe 15 zł co miesiąc (rocznie to 180 zł). Przy emeryturze wypłacanej w kwocie 3000 złotych brutto, senior każdego miesiąca zyska 25 zl (w skali roku to 300 zł). Dla emerytów pobierających świadczenie w kwocie 4000 zł, podwyżka miesięczna wyniesie 75 zł. Przy świadczeniach w kwocie 8000 zł, emeryt dostanie dodatkowe 275 zł co miesiąc.

Niebawem wypłata 14. emerytury

W sierpniu bieżącego roku do seniorów trafi dodatkowa 14. emerytura. Osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto, mogą liczyć na pełną kwote dodatku, wynoszącą 1217,98 zł netto.

Pozostali seniorzy dostaną świadczenie zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Czternastka zostanie w ich przypadku pomniejszona o tyle, o ile przekroczyli oni przyjęty próg 2900 zł brutto. Ustawodawca przewidział, że dodatek nie może być wypłacany w kwocie niższej niż 50 zł.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Co sądzicie o zmianach?

To też może cię zainteresować: Wiele wskazuje na to, że zbliża się koniec polityki Jarosława Kaczyńskiego. Doniesienia potwierdził Marek Suski

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ten film został wyemitowany prawie 40 lat temu. Jak teraz wygląda aktorka, która wcieliła się w rolę Ani z Zielonego Wzgórza

O tym się mówi: Dziś pogoda może być niezwykle kapryśna i niebezpieczna. Synoptycy ostrzegają przed wtorkowymi burzami