Jak podaje "Polskie Radio 24", pani Tekla Juniewicz zajmuje drugie miejsce wśród najstarszych żyjących osób na świecie. Premier polskiego rządu wskazał, że kobieta za kilka dni będzie świętowała swoje 116 urodziny.

2. najstarsza osoba na świecie mieszka w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do pani Tekli Juniewicz, która jest obecnie 2. najstarszą żyjącą osobą na świecie. Szef rządu wskazał, że za kilka dni pani Tekla skończy 116 lat i wciąż udaje jej się zachować energię i radość z życia.

Pani Tekla przyszła na świat 10 czerwca 1906 roku w Krupsku (miejscowość mieści się obecnie na terenie dzisiejszej Ukrainy). Po zakończeniu II Wojny Światowej i fali przesiedleń, zamieszkała wspólnie z mężem i rodziną w Gliwicach.

Tytuł najstarszej Polki przypadł jej w 2017 roku, kiedy odeszła Jadwiga Szubartowicz. W kwietniu bieżącego roku, została 2. najstarszą osobą na świecie.

Rekordzistka

Najdłużej żyjącym człowiekiem na świecie, którego metrykę udało się bez cienia wątpliwości potwierdzić, była Francuzka Jeanne Calment, która przyszła na świat 21 lutego 1875 roku i zmarła 122 lata i 164 dni później. Przeżyła zarówno swoją córkę, jak i swojego wnuka.

Wiele osób próbowało dociec w czym tkwi sekret długowieczności kobiety, która do 117 roku życia paliła tytoń. Miała słabość do słodyczy, a dziennie wypijała kieliszek wina. Ona sama twierdziła, że to optymizm i pogoda ducha trzyma ją przy życiu. Czasem mówiła też, że Bóg widocznie o niej zapomniał.

Osoby, które przeżyły ponad 110 lat, określane są jako superstulatkowie. Statystycznie taka osoba pojawia się raz na tysiąc osób, które ukończyły sto lat.

Pani Tekli życzymy kolejnych 100 lat!

To też może cię zainteresować: Kasia Cichopek ma wyraźnie dość medialnych doniesień na temat rozstania z mężem. Pełnomocniczka gwiazdy wydała oświadczenie. Padły słowa o sądzie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W wyjątkowy sposób uczczono pamięć Jana Olszewskiego. Jak upamiętniono byłego szefa polskiego rządu

O tym się mówi: Anna Kalczyńska ostro o odejściu Tomasza Lisa z pisma „Newsweek”. Dziennikarka w dosadnych słowach skomentowała zmiany kadrowe w redakcji magazynu