Jak podaje portal "Polskie Radio 24", w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Bródnie doszło do odsłonięcia tablicy upamiętniającej byłego premiera, Jana Olszewskiego. Poświęcenia tablicy dokonał biskup pomocniczy Michał Janocha, który prywatnie jest siostrzeńcem i chrześniakiem byłego szefa rządu.

Tablica poświęcona Janowi Olszewskiemu

Jan Olszewski przyszedł na świat w warszawskiej dzielnicy Brudno. Jego dom znajdował się w nieodległym sąsiedztwie sanktuarium, w którym dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej byłemu premierowi polskiego rządu. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy Michał Janocha, który prywatnie był spokrewniony z Olszewskim.

Duchowny w trakcie nabożeństwa wspominał swojego wuja, podkreślając, że w rodzinnym domu Olszewskich, patriotyzm odgrywał ogromnie ważną rolę. Biskup dodał, że Jan Olszewski pomimo młodego wieku brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie działał pod pseudonimem Orlik.

Kim był Jan Olszewski?

Jan Olszewski działał również w opozycji antykomunistycznej w czasie PRL-u. Był wspózałożycielem Komitetu Obrony Robotników. W 1980 roku był jedną z osób zaangażowanych w proces rejestrowania związku zawodowego NSZZ "Solidarność".

Chętnie agnażował się w działalność polityczną. Pełnił mandat posła na Sejm (1991-93 i 1997-2005). Współzakładał Porozumienie Centrum. Założył również Ruch dla Rzeczpospolitej i Ruch Odbudowy Polski, gdzie objął stanowisko przewodniczącego.

W swoim dorobku ma również funkcję członka Trybunału Stanu, w którym zasiadał w latach 1989-1991, a potem w 2005-2006. Doradzał również prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Sam próbował swoich sił w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego - wziął uział w kampanii prezydenckiej w 1995 i 2000 roku.

Jan Olszewski/YouTube @Z P B P
Jan Olszewski/YouTube @Z P B P
Jan Olszewski/YouTube @Z P B P

Jak ocenacie sposób uczczenia Jana Olszewskiego?

To też może cię zainteresować: Anna Kalczyńska ostro o odejściu Tomasza Lisa z pisma „Newsweek”. Dziennikarka w dosadnych słowach skomentowała zmiany kadrowe w redakcji magazynu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Odważne wyznanie Jolanty Kwaśniewskiej. Była Pierwsza Dama przyznała się do bardzo zaskakującej rzeczy. Przekonuje, że robiła coś ważnego wbrew sobie

O tym się mówi: Czeka nas trudny pogodowo weekend. IMGW wydało alerty. Czego możemy się spodziewać