Jak podaje portal "Polskie Radio", weekend upłynie nam pod znakiem niebezpiecznej pogody. Będzie nie tylko padało, ale lokalnie mogą pojawić się gwałtowne burze. Załamania pogody należy spodziewać się już w sobotę 4 czerwca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Gdzie będzie najniebezpieczniej?

Sobota pod znakiem niżu

Meteorolodzy z IMGW wskazują, że w sobotę przez Polskę przetaczać będzie się płytki niż, któremu będą towarzyszyły układy frontów atmosferycznych. To będzie wiązać się z dynamiczną pogodą. Wydano ostrzeżenia przed burzami z gradem, a także burzami z ulewnym deszczem. Opady będą przemieszczały się z południowego zachodu ku centrum, a potem dalej na wschód.

Meteorolodzy przewidują na południu i wschodzie kraju opady rzędu od 15 do 25 mm na metr kwadratowy. W centrum te sumy będą znacznie wyższe i sięgną 30 mm na metr kwadratowy. W sobotę na chwile ze słońcem mogą liczyć tylko mieszkańcy północnej Polski, choć i tam synoptycy przewidują możliwość wystąpienia opadów.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia, które obowiązują na obszarze Dolnego Śląska, Śląska, Małopolski, Lubelszczyzny, Opolszczyzny, Ziemii Świętokrzyskiej, województwa łódzkiego, a także południowych powiatów Mazowsza i Podlasia.

Na termometrach zobaczymy od 16 stopni Celsjusza nad morzem, przez 17-18 stopni w centrum do nawet 23 stopni w południowo-zachodniej Polsce.

Pogoda na niedzielę 5 czerwca

W niedzielę nad Polską królować zacznie wyż, co będzie wiązało się z większymi przejaśnieniami. Możemy liczyć także na wzrost temperatury, co wiązało będzie się z napływem cieplejszych mas powietrza.

Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 28 stopni Celsjusza. W pozostałej części kraju termometry pokażą około 20 kresek powyżej zera. Najchłodniej będzie znów nad morzem - do 17 stopni.

Jaką aurą przywitał was pierwszy weekend czerwca?

To też może cię zainteresować: Miłość Zbigniewa Zamachowskiego i Gabrieli Muskały kwitnie. Aktor został bardzo doceniony przez partnerkę. Czy powstanie scenariusz o życiu artysty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ministerstwo zdrowia wydało nowe zalecenia. Dla kogo kolejna dawka przypominająca szczepionki przeciw Covid-19

O tym się mówi: Coraz głośniej o ukochanej Władimira Putina. Gimnastyczka przemawiała w oszałamiającej kreacji z literą „Z” w tle. Prezydent zorganizował festiwal