Jak przypomina portal "O2", od jakiegoś czasu zniesiono obowiązek zakrywania nosa i ust w wielu miejscach. Nie musimy ich zakłdać nie tylko na świeżym powietrzu, ale także na w sklepach, czy środkach transportu publicznego. Nie oznacza to, że możemy całkiem zapomnieć o maseczkach. W dalszym ciągu są miejsca, w których ich zakładanie jest obowiązkowe. Gdzie dokładnie?

Gdzi musimy zakładać maseczki?

Dla części osób fakt, że nadal są miejsca, w których niezbędne jest noszenie maseczek, może okazać się sporym zaskoczeniem. Kolejny raz przedstawiciele resortu zdrowia zdecydowali o przedłużeniu o kolejne 3 miesiące nakazu zakrywania nosa i ust w przychodniach zdrowia, szpitalach, a także w aptekach.

Warto przypomnieć, że z dniem 16 maja w naszym kraju został zniesiony stan epidemii. Zastąpiono go stanem zagrożenia epidemicznego. Ogłaszając to, minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że nie oznacza to zakończenia epidemii. Oznacza to, że jeśli zajdzie konieczność, zniesione do tej pory restrykcje mogą zostać przywrócone.

"Pandemia nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego, dla hospitalizacji, ale oczywiście cały czas funkcjonuje w naszym otoczeniu i cały czas trzeba zachowywać ostrożność" - podkreślał szef resortu zdrowia na początku miesiąca.

Maseczki, epidemia/YouTube @TVP Info
Maseczki, epidemia/YouTube @TVP Info
Maseczki, epidemia/YouTube @TVP Info

Jesienią liczba zakażeń znów może wzrosnąć

Adam Niedzielski dodał również, że kluczowe znaczenie będzie miał miesiąc wrzesień, w którym dowiemy się, w jakim miejscu epidemii faktycznie się znajdujemy. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mówił o tym, że jesienią należy spodziewać się kolejnej fali zakażeń, choć tym razem łagodniejszej.

Cessak wskazał, że obecnie za większość zakażeń koronawirusem w Europie odpowiada wariant BA2. Dodał, że m.in. w Portugalii notuje się pojawienie wariantów BA4 i BA5. Dobra wiadomość jest taka, że na ten moment obserwuje się znacznie łagodniejszy przebieg zakażeń.

Koronawirus/Youtube
Koronawirus/Youtube
Koronawirus/Youtube

Co sądzicie o przedłużeniu nakazu noszenia maseczek w przychodniach, aptekach i szpitalach?

To też może cię zainteresować: Agata Kornhauser-Dudy postanowiła zabrać głos. Niezwykłe przemówienie. O co poszło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Polska liderem listy państw negatywnie nastawionych do Rosji. Kto jeszcze negatywnie odbiera Władimira Putina, a kto sprzyja jego krajowi

O tym się mówi: Proces Johnny'ego Deepa i Amberd Heard śledził cały świat. Ława przysięgłych zdecydowała, po czyjej stronie leży wina