Jak przypomina portal "Radio Zet", w coraz większej liczbie państw na świecie pojawiają się przypadki małpiej ospy. Odnotowano je także na kontynencie europejskim. Głos w sprawie zabrał przedstawiciel resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Coraz więcej przyadków małpiej ospy

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą wirusową, która do tej pory pojawiała się przede wszystkim zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Głównym objawem zakażenia jest wysypka, której towarzyszy wzrost temperatury ciała, bólr głowy i mięśni. Ostatnio przypadki zakażeń tym wirusem odnotowano m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Szwecji.

Rzecznik resortu zdrowia zapewnia, że polskie służby sanitarne systematycznie "monitorują sytuację związaną z pojawieniem się nowych zagrożeń epidemicznych". Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że specjaliści pozostająw stałym kontakcie z odpowiednikami zarówno na kontynencie europejskim, jak i w ujęciu globalnym.

Andrusiewicz zapewnił, że nia ma żadnych powodów do obaw w związku z wirusem małpiej ospy, bo na ten moment nie występuje zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa, jak miało to miejsce w przypadku wirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za epiedemię Covid-19.

Wojciech Andrusiewicz/YouTube @suskiDlaWasInfo
Wojciech Andrusiewicz/YouTube @suskiDlaWasInfo
Wojciech Andrusiewicz/YouTube @suskiDlaWasInfo

Znana od dawna

Prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych w rozmowie z Polską Agencją Prasową przypomniała, że wirus małpiej ospy jest znany badaczom już od bardzo dawna. Dodała, że występuje on w dwóch wariantach.

Pierwszy z nich jest szerzej rozpowszechniony w Afryce Zachodniej, drugi zaś w Afryce Środkowej. Do zakażenia dochodzi o bardzo bliskim kontakcie z płynami ustrojowymi osoby zakażonej wirusem (takimi jak np. ślina), bądź wydzieliną z wysypki.

Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne
Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne
Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne

Uspokoił was komunikat rzecznika ministerstwa zdrowia?

To też może cię zainteresować: Kasia Cichopek urządza nowe gniazdko. Internautów skręciło ze złości po zobaczeniu tych publikacji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski zapowiada "jeszcze większą pandemię". Czy jego wizja spełnia się na naszych oczach

O tym się mówi: To już oficjalne. Polska wypowiedziała porozumienie z Rosją w sprawie gazociągów