Jak przypomina portal "Super Express", ospa jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób. W ostatnim czasie liczba zakażeń w naszym kraju uległa znacznemu zwiększeniu. Z informacji przekazanych przez Państwowy Zakład Higieny, tylko do połowy maja w całym kraju odnotowano 70 tysięcy przyadków tej choroby. Oznacza to, że jest ich aż o 50 tysięcy więcej niż miało to miejsce w 2021 roku.

Coraz więcej przypadków ospy

Ospa jest chorobą zakaźną, która przenosi się zarówno przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i drogą kropelkową. Najbardziej rozpoznawalnym objawem choroby jest swędząca wysypka, która ma charakter grudkowo-pęcherzykowy. Pojawia się ona nie tylko na skórze, ale także na błonach śluzowych.

Ospa/YouTube @M jak mama
Ospa/YouTube @M jak mama
Ospa/YouTube @M jak mama

Wśród objawów towrzyszących ospie wymienia się również gorączkę i bóle mięśni. Ospa niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych powikłań. Do najczęstszych zalicza się zapalenenie bakteryjne skóry, zapalenie mózgu, móżdżku i opon mózgowo-rdzeniowych, a także wystąpienie małopłytkowości.

W tym roku od stycznia do połowy maja zanotowano w sumie niemal 70 tysięcy przypadków ospy. W analogicznym okresie ubiegłego roku, wykrytych przypadków było o 50 tysięcy mniej. Zdaniem ekspertów, mała liczba zakażeń w 2021 roku wynikała z obowiązujących w tym czasie pandemicznych obostrzeń. Po ich zniesieniu doszło do znaczne zwiększenia liczby przypadków.

Szczepienie przeciw ospie/YouTube @M jak mama
Szczepienie przeciw ospie/YouTube @M jak mama
Szczepienie przeciw ospie/YouTube @M jak mama

Z danych wynika, że roczna suma zachorowań wacha się w skali roku od 150 do 220 tysięcy. Można się uchronić przed zakażeniem, przyjmując szczepionkę. Obecnie jest ona zalecana, ale nie obowiązkowa, co oznacza, że trzeba z nią zapłacić z własnej kieszeni. Jedna dawka dwudawkowej szczepionki to koszt 270 zł. Skuteczność szczepionki wynosi 90 procent.

Udało wam się uniknąć zakażenia ospą?

To też może cię zainteresować: W sieci znalazły się archiwalne zdjęcia Adama Małysza. Wspomnień czar fanów „Orła z Wisły”. Od czasu startów w Pucharze Świata zupełnie się zmienił

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ignacy Gogolewski przeżył w swoim życiu naprawdę powalające na kolana chwile. Życie uczuciowe aktora nie było usłane różami. Co się stało

O tym się mówi: Donald Tusk w mocnych słowach wypowiedział się na temat kościoła. Zapowiedział poważne zmiany