Jak podaje portal "Goniec", ponad 240 mln zł trafi do gmin uzdrowiskowych. Wszystko w ramach Programu Inwestycji Strategicznych-Polskie Uzdrowiska, którego czwarta edycja właśnie się rozpoczyna. Pieniądze mają pomóc po okresie epidemii koronawirusa, która uniemożliwiła, a później mocno ograniczyła działalność sanatoriów i uzdrowisk.

Kto skorzysta na programie?

Pieniądze w ramach programu zasilą konta 50 gmin uzdrowiskowych, znajdujących się na różnych obszarach naszego kraju. Władze samorządowe na ten cel otrzymają pożyczki w kwocie nie przekraczającej 5 mln zł. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że pożyczki te mają charakter bezzwrotny.

Co ważne, na pieniądze mogą liczyć nie tylko gminy uzdrowiskowe, ale także te gminy, na obszarze których znajdują się obszary ochrony uzdrowiskowej. Wnioski o przyznanie pieniędzy można było składać w terminie od 18 lutego bieżącego roku do 11 marca 2022 roku.

Program ma pomóć uzdrowiskom podnieść się po kryzysie wywołanym epidemią Covid-19, która szczególnie mocno dotknęła je w związku z brakiem turystów i kuracjuszy.

Uzdrowisko/YouTube @StrzałW10ke
Uzdrowisko/YouTube @StrzałW10ke
Uzdrowisko/YouTube @StrzałW10ke

Na co mogą zostać wykorzystane środki

Środki mają zostać przeznaczone na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej i wprowadzenie nowych punktów w ofercie uzdrowiskowej, co ma wpłynąć na atrakcyjność polskich miejscowości uzdrowiskowych, przyciągając do niej większą ilość turystów i kuracjuszy.

Środki mogą również zostać wykorzystane na odnawialne źródła energii, moderniazację dróg bądź ich wybudowanie, a takze "budowę lub modernizację infrastruktury kulturalnej, turystycznej, sportowej czy edukacyjnej".

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Pełną listę gmin, które mogą liczyć na wypłatę środku znajdziecie tutaj.

Co sądzicie o takim wsparciu?

To też może cię zainteresować: Rosja jest w okropnych tarapatach. Kraj nigdy wcześniej nie był tak blisko bankructwa. Jakie kroki podejmą władze

Zobacz, o czym jeszcze pisalismy w ostatnich dniach: Będą rewolucyjne zmiany w systemie oświaty. Prezydent podpisał właśnie nowelizację ustawy. Czego mogą oczekiwać uczniowie od nowego roku szkolnego

O tym się mówi: Fani zespołu Lombard są zaniepokojeni stanem zdrowia wokalistki. Małgorzata Ostrowska przebywa w szpitalu