Jak przypomina portal "Pudelek", tegoroczną Eurowizję wygrał zespół Klaush Orchestra reprezentujący Ukrainę. Niestety wygrana ukraińskiej grupy została przyćmiona przez skandal, jaki wybuchł w kontekście głosowania. Już w trakcie sobotniego finału pojawiły się informacje o tym, że na skutek wykrytych nieprawidłowości zdecydowano się anulować wyniki jurorów z 6 krajów. Wśród nich miała być Polska. TVP odniosło się do zarzutów.

Nieprawidłowości na Eurowizji

Do wykrycia nieprawidłowości doszło tuż przed próbą generalną do drugiego półfinału tegorocznej Eurowizji. Z informacji przekazanych przez belgijskiego nadawcy publicznego, 6 państw miało się ze sobą zmówić w kwestii punktacji tak, aby przyznać sobie wzajemnie preferencyjne punkty.

Choć nie podano do wiadomości publicznej nazw tych państw, nieoficjalnie mówiło się o Azerbejdżanie, Czarnogórze, Gruzji, Rumunii, San Marino i Polsce. Efektem tego, było anulowanie głosów z owych 6 państw zarówno w drugim koncercie półfinałowym, jak i w finale.

Cztery z sześciu podejrzanych o manipulacje wynikami krajów, wydały oświadczenia, w których odniosły się do zarzutów. Polska i San Marino konsekwentnie milczały. TVP dopiero teraz zdecdowało się wydać oświadczenie, w którym zdecydowano się podać między innymi skład jury.

Oświadczenie TVP w sprawie Eurowizji 2022

W oświadczeniu władze TVP "stanowczo odrzucają wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne". Dodają, że jurorzy oddawali głos kierując się własnym uznaniem i odczuciami, a nie żadnym algorytmem. Zapewniono, że ich oceny były przyznawane w oparciu o zasadę niezależności.

TVP zapowiedziało, że złoży protest do Europejskiej Unii Nadawców i zaproponuje większą przejrzystość w przyznawaniu punktacji, by w przyszłych edycjach konkursu można było uniknąć tego rodzaju oskarażeń.

Co sądzicie o oświadczeniu wydanym przez TVP?

To też może cię zainteresować: Paliwo jest coraz droższe. Już wkrótce cena za litr może przekroczyć 8 złotych. Jak wygląda sytuacja

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maga Gessler zaskoczyła cenami za catering na przyjęcia komunijne. Za specjały serwowane przez restauratorkę trzeba słono zapłacić. Jak duży to koszt

O tym się mówi: Eksperci gospodarczy z powalającymi na kolana wnioskami na przyszłość. Za chwilę ma nas czekać żywnościowy armagedon. Sytuacja jest zła i pogarsza się