Jak podaje portal "Interia", zagrożenie suszą hydrologiczną występuje obecnie na obszarze Wielkopolski, Małopolski, Śląska i Ziemi Lubuskiej. Alert hydrologiczny został wydany dla zlewni Wisły i Warty. Mieszkańcom tych obszarów pozostaje czekać na deszcz.

IMGW wydaje ostrzeżenia hydrologiczne

Z informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że alert hydrologiczny obowiązuje w odniesieniu do zlewni:

dopływów Warty (od Wełny do Noteci na obszarach województw lubelskiego i wielkopolskiego),

Przemszy i przyrzecza Wisły (województwo śląskie i małopolskie),

Przemszy (razem ze zbiornikiem Przeczyce - województw śląskie),

Białej Przemszy (województwo małopolskie),

Przemszy od zbiornika Przeczyce do ujścia Brynicy (województwo śląskie).

W najbliższym czasie IMGW przewiduje się na tych obszarach trudnej sytuacji, która związana jest zarówno z występującymi niskimi przepływami wody i niewielką sumą opadów, jakie prognozowane są na tych obszarach w najbliższym czasie.

Wysokie prawdopodobieństwo

Meteorolodzy szacują ryzyko wystąpienia suszy hydrologicznej na tych obszarach na 90-100 procent. Alert ten, wydawany jest w przypadkach, kiedy w trakcie 10 kolejnych dni w wybranych stacjach wodowskazowych "układają się poniżej SNQ" (SNQ oznacza średnia z najmniejszych przepływów rocznych).

W wieku obszarach na terenie Polski wskaźnik wilgotności gleby utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Najtrudniejszą sytuację w tym zakresie notuje się w zachodniej i częściowo centralnej części kraju.

Konsekwencją niedoboru opadów, jest utrzymujące się w lasach zagrożenie pożarowe. Obecnie na zdecydowanym obszarze kraju dominuje zagrożenie śresdnie. Z małym zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia tylko w Północnej Polsce i na obszarze Małopolski.

Zagrożenie pożarowe w Polsce/bazapozarow.ibles.pl
Zagrożenie pożarowe w Polsce/bazapozarow.ibles.pl
Zagrożenie pożarowe w Polsce/bazapozarow.ibles.pl

Jak sytuacja wygląda u was?

To też może cię zainteresować: Prace nad czternastkami dla seniorów już się rozpoczęły. Dodatkowe pieniądze zostaną wcześniej wypłacone. Co już wiadomo w tej sprawie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Barbara Kurdej-Szatan usłyszała prokuratorskie zarzuty. "Nie chcę, żeby pokazywano mnie z zasłoniętymi oczami"

O tym się mówi: Czy Marcin Hakiel szuka już nowej miłości. Tancerz podzielił się z fanami zaskakującymi wynurzeniami odnośnie przyszłości. Już nie tęskni za żoną