Jak przpomina portal "ABC Zdrowie", niedawno minister zdrowia zdecydował o zniesieniu stanu epidemii, które ma nastąpić już 16 maja. To jednak nie koniec szykowanych dla pacjentów zmian. Właśnie rusza pilotażowy program e-rejestracji wizyt m.in. do kardiologa. Na czym dokładnie polegać będą zmiany?

Pacjentów czeka rewolucja

Minister Niedzielski zapowiada rewolucyjne zmiany, które mają zacząć obowiązywać od połowy maja bieżącego roku w dwóch województwach. Mieszkańcy województwa łódzkiego i mazowieckiego będą mieli możliwość skorzystania z rejestracji drogą internetową na wizytę u kardiologa, a także na badanie rezenansu magnetycznego i tomografię.

Jeśli w wymienionych województwach program zda egzamin, wówczas będzie mógł on zostać wprowadzony na obszarze całego kraju. Zdaniem Adama Niedzielskiego, pilotażowy program jest wyjściem na przeciw oczekiwaniom pacjentów. Na ten krok zdecydwano się po sukcesie e-recept i e-skierowań.

Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com

Obawy ekspertów

Wielu specjalistów obawia się jednak, że testowany system może wykluczyć najstarszych pacjentów, którzy nie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. A przecież to właśnie ta grupa najczęściej potrzebuje pomocy ze strony lekarzy specjalistów. Dodają, że równolegle do e-rejestracji powinna nadal obowiązywać możliwość skorzystania z tradycyjnej formy rejestracji.

Kolejnym problemem, jaki dostrzegają specjaliści jest fakt, że "pomysły dotyczące e-rejestracji są szyte na miarę urzędnika, a nie lekarza". Zwracają uwagę, że system nie jest w stanie wyłapać pacjenta, który potrzbuje pilnej konsultacji, czy badania. Ułatwieniem mógłby być w tym przypadku system oznaczeń, który pomógłby to usystematyzować.

Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał

A wy, co sądzicie o planowanych rozwiązaniach?

To też może cię zainteresować: Sytuacja na świecie w najbliższych latach będzie niezwykle niebezpieczna. Naukowcy nie mają wątpliwości co do swoich wskazań

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jarosław Kaczyński w centrum zainteresowania polityków Zjednoczonej Prawicy. Wszyscy usiłowali zdobyć jego względy. Jakie są powody takiego zachowania

O tym się mówi: Trudna sytuacja obrońców Mariupola. Nie mają leków i jedzenia. Proszą o możliwość ewakuowania rannych