Jak przekazuje portal "Interia", w czwartek 17 marca do Warszawy przyjechał sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Wallace poinformował, że Brytyjczycy rozlokują w naszym kraju system średniego zasięgu Sky Sabre. Do Polski ma również przybyć kolejnych 100 żołnierzy z Wysp.

Spotkanie szefa MON i sekretarza obrony Wielkiej Brytanii

W trakcie spotkania Mariusza Błaszczaka i Bena Wallaca głównym tematem rozmów była sytuacja na Ukrainie po rosyjskiej agresji na ten kraj i powiązanej z tym kwestii bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Szef MON podziękował Brytyjczykom za to, że zawsze możemy liczyć na ich wsparcie.

Jako dowód dobrej współpracy Błaszczak przytoczył wsparcie, na jakie polskie służby mogły liczyć w czasie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Brytyjczycy mieli wówczas przysłać do naszego kraju wojska inżynieryjne, które nadal współpracują z polskimi służbami. Nie pominął również ostatniego wzmocnienia sił brytyjskich, które strzegą wschodniej flanki.

Mariusz Błaszczak i Ben Wallace/YouTube @Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak i Ben Wallace/YouTube @Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak i Ben Wallace/YouTube @Ministerstwo Obrony Narodowej

System średniego zasięgu

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii podkreślił, że atak Rosji na Ukrainę był bezpodstawny, a jego jedynym powodem było to, że Ukraina "chciała mieć wolność wyrażania swojej woli". Wallace pocwalił to, jak Polska radzi sobie ze skutkami rosyjskiej agresji.

Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania zamierza rozlokować na terenie naszego kraju "system średniego zasięgu Sky Sabre". Wallace przekonywał, że jest to najnowocześniejszy system, jakim dysponuje Wielka Brytania. Ma on być w stanie trafić w obiekt wielkości piłki tenisowej, z prędkością dźwięku.

Dodał również, że do Polski trafi kolejnych stu żołnierzy, którzy będą mieli za zadanie "gwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej".

Jak oceniacie wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii?

To też może cię zainteresować: Kolejne niepokojące doniesienia płyną z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Rosyjskie pociski uszkodziły linię wysokiego napięcia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rozstanie Kasi Cichopek i Marcina Hakiela wciąż budzi wiele emocji. Fani dopytują czy powodem była zdrada. Tancerz postawił sprawę jasno

O tym się mówi: Minister Adam Niedzielski zabrał głos w sprawie obowiązku noszenia maseczek. Czy już niebawem będziemy mogli o nich zapomnieć