Jak podaje portal "Super Express", seniorzy są jedną z tych grup, której najmocniej doświadczają skutków szalejącej inflacji i drożyzny. Rząd chcąc nieco ulżyć emerytom postanowił podnieść wskaźnik waloryzacji. To jednak nie koniec dobrych informacji dla najstarszych Polaków.

Wyższy wskaźnik waloryzacji

Już w marcu dojdzie do waloryzacji rent i emerytur. Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z minister pracy, rodziny i polityki społecznej ogłosili, że w tym roku wskaźnik waloryzacji wyniesie 7 proc. Dla seniorów pobierających świadczenia emerytalne w kwocie minimalnej oznacza to podwyżkę o 87,56 zł. W przypadku rencistów będzie to 65,67 zł.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że jest to wskaźnik wyższy niż ten, który wynikał z obowiązujących regulacji zawartych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Gdyby zastosować te zasady, wskaźnik wyniósłby 5,7 proc. "Zdecydowaliśmy się na podwyższenie wskaźnika waloryzacji, żeby w większym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową emerytów i rencistów" - podkreśliła Marlena Maląg.

Marlena Maląg/YouTube @Rmf24

To jeszcze nie koniec dobrych wieści

W kwietniu tego roku do seniorów trafi 13. emerytura, która jest dodatkiem wypłacanym co roku. Jej kwota jest równa dla wszystkich, niezależnie od wysokości pobieranych przez nich świadczeń. Nie ma potrzeby składania wniosków, bo trzynastka wypłacana jest automatycznie z kwietniowym świadczeniem.

Zgodnie z zapewnieniami premiera Mateusza Morawieckiego, późnym latem lub jesienią do seniorów trafi także 14. emerytura, choć jeszcze niedawno wskazywano, że czternastka będzie miała charkater jednorazowy i nie należy spodziewać się jej wypłaty w 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że będzie ona wypłacana na podobnych zasadach, co w ubiegłym roku.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Myślicie, że to w wystarczający sposób, żeby wesprzeć domowe budżety seniorów?

To też może cię zainteresować: Kierowcy muszą mieć się na baczności. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu rozsyła listy z karami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Brudna szyba w piekarniku to już nie problem. Jak bardzo szybko zmyć tłuszcz

O tym się mówi: Zenek Martyniuk ma ogromne powody do dumy. Wnuczka króla disco polo jest naprawdę zdolną dziewczynką