Jak przypomina portal "Hdtv Polska", jakiś czas temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o stawkach abonamentu obowiązujących w 2022 roku. Ile wynoszą? Jakie kary czekają nas, jeśli nie wywiążemy się z obowiązku zapłaty abonamentu RTV?

Stawki abonamentu RTV w 2022 roku

W zeszłym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o podniesieniu stawek abonamentu RTV. W tym roku ich wysokość nie ulegnie zmienia i pozostanie na poziomie obowiązującym w 2021 roku. Jeśli posiadamy w domu odbiornik telewizyjny, zapłacimy za niego 24,50 zł co miesiąc.

Sposobem na obniżenie tej opłaty jest zapłacenie abonamentu z góry. W przypadku opłaty za 2 miesiące zapłacimy 27,50 zł oszczędzając w ten sposób 2,50 zł. Płacąc za okres 3 miesięcy zapłacimy 70,60 zł - wówczas nasza oszczędność wyniesie 2,90 zł. Przy półrocznej opłacie zyskamy 7,30 zł (płacąc 139,70 zł).

Najwięcej możemy zyskać płacąc za rok z góry. Roczna opłata wynosi bowiem 264,60 zł, co oznacza oszczędność rzędu 29,40 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Opłata za jeden odbiornik radiowy wynosi tak, jak w poprzednim roku 7,50 zł w skali miesiąca, co rocznie daje kwotę 90 zł. Jeśli zdecydujemy się opłacić całość z góry, wówczas zaoszczędzimy 9 zł, płacąc dokładnie 81 zł.

Kary za niepłacenie

Obowiązek zarejestrowania odbiornika telewizyjnego powstaje w momencie jego zakupu. Na wykonanie tej czynności mamy 14 dni. Wszelkie sprawy z tym związane realizowane są przez Pocztę Polską. Kontrola przeprowadzana jest przez uprawnionych do tego pracowników PP.

Jeśli w trakcie kontroli, urzędnik wykaże, że posiadamy niezarejestrowany odbiornik, wówczas nałoży na nas karę. Jeśli nie opłacimy jej w wyznaczonym terminie, wówczas powiadomiony zostaje Urząd Skarbowy.

Telewizor/YouTube @benchmarkpl
Telewizor/YouTube @benchmarkpl
Telewizor/YouTube @benchmarkpl

Mieliście do czynienia z kontrolą dotyczącą posiadanego odbiornika radiowego lub telewizyjnego?

To też może cię zainteresować: Pojawił się ważny apel dotyczący pochówku. Czy zostanie wprowadzony obowiązek kremacji i kogo on obejmie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiadomo, które imiona cieszyły się w 2021 roku największą popularnością wśród rodziców. Które najchętniej wybierano

O tym się mówi: Nie milknie zamieszanie wokół słów Janiny Ochojskiej. Głos w sprawie zabrał były lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna