Jak przypomina portal "O2", w tym roku Sylwester wypada w piątek. Tradycyjnie w tym dniu wierni powstrzymują się od spożywania pokarmów mięsnych. Czy 31 grudnia także obowiązuje post? Głos w sprawie zabrał abp Jędraszewski.

Arcybiskup Marek Jędraszewski o nadchodzącym Sylwestrze

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w związku zbliżającym się Sylwestrem wydał specjalny komunikat. Podkreślił w nim, że zgodnie z tradycją, ostatni dzień roku obchodzimy radośnie, bawiąc się i biesiadując przy stole. W związku z tym, powołując się na kanonu 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego, abp udzielił dyspensy.

Apb Marek Jędraszewski/YouTube @Archidiecezja Krakowska
Apb Marek Jędraszewski/YouTube @Archidiecezja Krakowska
Apb Marek Jędraszewski/YouTube @Archidiecezja Krakowska

Oznacza to, że wierni z Archidiecezji Krakowskiej będą mogli w najbliższy piątek spożywać pokarmy mięsne, a dzień ten nie będzie miał charakteru pokutnego.

Decyzja wielu

Dyspensa w piątek 31 grudnia została udzielona przez biskupów w wielu innych diecezjach na terenie naszego kraju. Na ten moment na 41. diecezji, dyspensa została wydana w 31 z nich. Dyspensy udzielił także między innymi materopolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Zalecił wiernym korzystającym z dyspensy odmówienie dowolnej modlitwy w intencji papieża oraz złożenie jałmużny bądź wypełnienie uczynku miłości.

Ksiądz/YouTube @Prophet
Ksiądz/YouTube @Prophet
Ksiądz/YouTube @Prophet

Dyspensa została także udzielona w archidiecezjach: lubelskiej, białostockiej, częstochowskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej, przemyskiej, warmińskiej oraz w diecezjach: kaliskiej, kieleckiej, zielonogórsko-gorzowskiej, leginckiej, toruńskiej, płockiej, łomżyńskiej, tarnowskiej, pelplińskiej, radomskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej, siedleckiej, sosnowieckiej, bydkoskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Znaleźliście na tej liście swoją diecezję?

To też może cię zainteresować: Zbliża się czas kolędowych wizyt duszpasterskich. Ile pieniędzy duchowni otrzymują w kopertach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zapowiedzi Krzysztofa Jackowskiego wypełniają się na naszych oczach. O czym mowa

O tym się mówi: Prezydent Andrzej Duda przyznał, że żona nie zgadza się z nim, w bardzo ważnej kwestii. Czego dotyczy spór pary prezydenckiej