Jak przypomina portal "O2", już od 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie nowe rozwiązania składające się na Polski Ład. Sporo zmian wprowadzonych przez obóz władzy obejmie seniorów. Którzy z nich skorzystają na Polskim Ładzie, a którzy stracą?

Sztandarowy projekt rządzących

Przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Sztandarowy projekt obozu władzy wprowadza między innymi duże zmiany w systemie podatkowym. Zmiany te nie ominą również seniorów. Wielu z nich może liczyć na wyższe świadczenia, co związane jest ze znacznym podniesieniem kwoty wolnej od podatku, która po zmianach wyniesie 30 tys. zł.

Seniorzy pobierający świadczenia emerytalne lub rentowe w kwocie do 2500 zł brutto miesięcznie będą zwolnieni z podatku. Dla nich oznacza to wzrost świadczenia o 187 zł. Osoby, których świadczenie przekracza 2500 zł na wprowadzonych zmianach zyskają znacznie mniej. Seniorzy otrzymujący świadczenie w kwocie 3500 zł brutto, zyskają skali miesiąca 110 zł.

Seniorzy/ YouTube @Eska Info
Seniorzy/ YouTube @Eska Info
Seniorzy/ YouTube @Eska Info

Polski Ład likwiduje możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Składka w wysokości 9 procent oznacza stratę dla wszystkich, którzy pobierają świadczenie równe lub wyższe nić 5000 zł brutto. W przypadku tych pierwszych, strata wyniesie 6 zł. Niestety im wyższe świadczenie, tym większa strata.

Zerowy PIT na zachętę, ulga na leki

Polski Ład wprowadza także zerowy PIT dla tych seniorów, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal będą chcieli pozostać aktywni na rynku pracy. W ich przypadku płacenie podatku nastąpi dopiero w momencie przekroczenia zarobków w kwocie 115 528 zł.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

W ramach Polskiego Ładu wprowadzono także ulgę na leki. Osoby z niepełnosprawnością, a także ich opiekunowie mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione na zakup leków na receptę. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać ci, których wydatki na zakup medykamentów przekroczy 100 zł w skali miesiąca.

Co sądzicie o zmianach, które zaczną obowiązywać już niebawem?

To też może cię zainteresować: To był ostatni występ Kamila Durczoka przed kamerami. Zmienił się nie do poznania

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści dla fanów serialu „M jak miłość”. W najnowszych odcinkach zabraknie ważnej postaci

O tym się mówi: W pałacu Buckingham już roi się od bożonarodzeniowych prezentów. Co książęce dzieci znajdą pod choinką