Powoli zbliża się długo oczekiwany przez emerytów czas. Jak podaje portal „next.gazeta.pl” znane są już prognozy odnośnie spodziewanych kwot.

Prognozy ZUS nie napawają optymizmem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował prognozy przewidujące ile wyniosą czternastki. Zgodnie z przedstawionymi danymi osoby, które dostają poniżej 2900 zł brutto mogą liczyć na pełną kwotę w wysokości najniższych świadczeń czyli 1250,88 zł brutto. Na rękę to 1022,30 zł.

Każda wyższa emerytura czy renta powoduje obniżenie wypłaconej czternastki. Świadczeniobiorcy dostający 3000 zł brutto dostaną 940,50 zł, 3500 zł brutto oznacza już 531,75 zł, a 4000 zł już tylko 123 zł.

Te zapowiedzi nie napawają zbytnim optymizmem choć na pewno wspomogą wielu emerytów i rencistów, którzy narzekają na bardzo niskie świadczenia.

Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz

Co warto wiedzieć o czternastkach?

Czternastki będą wypłacane już tej jesieni wraz ze świadczeniami, które trafią do rencistów i emerytów w listopadzie.

Przysługują one osobom, które ostatecznie w dniu 31 października 2021 roku nabędą prawo do: renty, renty socjalnej, emerytury czy też świadczenia przedemerytalnego. Do tego świadczenia socjalne nie mogą przekroczyć 4150,88 złotych.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu dlatego nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków.

Skorzystacie z dodatkowych świadczeń?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Minister Czarnek podął decyzję w sprawie powrotu uczniów do szkół z dniem pierwszego września i obowiązkowych szczepień nauczycieli. Co postanowiono

Jak informował portal „Życie.news”: Fanka zaniepokojona zdrowiem Barbary Kurdej-Szatan. Na jej zdjęciu wypatrzyła coś niebezpiecznego. Jaką ma dla nie radę

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: W tym państwie Jarosław Bieniuk był szczęśliwy z Anną Przybylską. Teraz kraj przeżywa koszmar. Piłkarz zabrał głos w tej sprawie

Sprawdź także ten artykuł: Będzie w końcu pensja dla pierwszej damy? Polityk zapowiedział ostateczne uregulowanie tej kwestii. Kiedy można liczyć na projekt