Jak przypomina portal "Echo Dnia", już niebawem do seniorów trafi dodatkowa, czternasta emerytura. Jednak nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. W przeciwieństwie do trzynastki, czternasta emerytura będzie mieć charakter jednorazowy i będzie w niej obowiązywał próg dochodowy.

Czternastka jednorazowa i nie dla wszystkich

W listopadzie tego roku do seniorów trafi czternasta emerytura. W odróżnieniu od trzynastki nie będzie ona wypłacana wszystkim i do tego będzie miała charakter jednorazowy. Jak wskazują rządzący, czternasta emerytura jest świadczeniem, które ma trafić do najbiedniejszych rencistów i emerytów.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360

Aby otrzymać czternastkę nie ma konieczności składania wniosku. Zostanie ona wypłacona automatycznie osobom do tego uprawnionym, pod warunkiem, że ich świadczenie nie przekracza 4150,88 zł. Emeryci pobierający emeryturę do kwoty 2900 zł brutto otrzymają czternastkę w pełnej kwocie.

Po przekroczeniu przyjętego progu czternastka zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Pomniejszone świadczenie trafi do około 1,2 mln seniorów. Na wypłatę świadczenia nie ma co liczyć około 500 tys. seniorów o najwyższych świadczeniach. Rząd na ten cel przewidział ok. 11,4 mld zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Czternastka wspomoże budżety najbiedniejszych seniorów jedynie w tym roku. Z analizy "Wieloletniego Planu Finansowego Państwa" wynika, że na kolejne lata rząd przewiduje jedynie wypłatę trzynastek. Jednorazowość czternastej emerytury potwierdzają również przedstawiciele resortu rodziny i polityki społecznej.

Co sądzicie o zasadach wypłaty czternastki?

To też może cię zainteresować: Emeryci mogą spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki. Dzięki tym zmianom mogą liczyć nawet na 30 tysięcy złotych! O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Duże zmiany w życiu Martyny Wojciechowskiej. Podróżniczka wyprowadziła się ostatecznie od Przemka Kossakowskiego. Nowy dom pokazała fanom w Internecie

O tym się mówi: Słowa Nostradamusa o 2021 roku mogą zmrozić absolutnie wszystkich! Czy okaże się gorszy od 2020? Przepowiednia jasnowidza z XVI wieku powala na kolana