Jak podaje portal "Super Express", już dziś świadczenia polskich seniorów dalekie są ideału. Wielu emerytów z trudem wiąże koniec z końcem, a wielu staje przed trudnymi dylematami, czy kupić leki, czy zrezygnować z części zakupów spożywczych. Niestety wiele wskazuje na to, że przyszli emeryci nie mają co marzyć o tym, że znajdą się w lepszej sytuacji. Prognozy przyszłych świadczeń nie napawają optymizmem.

Trudna sytuacja emerytów

Świadczenia emerytalne seniorów już są niskie, a wiele wskazuje na to, że przyszli seniorzy nie mają co liczyć na poprawę sytuacji. Wysokość przyszłych świadczeń będzie tak niska, że bez dodatkowego wsparcia finansowego emeryci nie będą w stanie się utrzymać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną platformę, na której można sprawdzić jaką emeryturę będziemy otrzymywali w przyszłości (trzeba mieć minimum 35 lat).

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

ZUS wyliczając możliwą przyszłą emeryturę bierze pod uwagę przepracowane do tej pory lata i opłacane składki. Potem uwzględniając nasze obecne zarobki wylicza wysokość, jaką może osiągnąć nasze świadczenie emerytalne w przyszłości. Niestety trudno patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Osoby, które dziś mają 35-40 lat nie mają zbyt dobrych perspektyw na przyszłość. "Super Express" wskazuje przykład 36-letniego kucharza pracującego w Warszawie, który ma 17-letni staż pracy może liczyć zaledwie na 160 zł emerytury. Skąd tak niskie świadczenie?

Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360

Niestety jest to efekt tak zwanych umów śmieciowych, które funkcjonują w wielu sektorach naszej gospodarki, w tym również w gastronomii. Niestety na zbyt wysokie świadczenie nie może również liczyć 40-letnia doktorantka w jednej z warszawskich uczelni. Ona może liczyć na niecałe 600 zł emerytury.

Sprawdzaliście, na jakie świadczenie emerytalne możecie liczyć?

To też może cię zainteresować: Jest zapowiedź przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent ze strony rządu! Czy szacunkowe dane są zdecydowanie zaniżone? Ekonomiści nie mają złudzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rodzina królewska ukarała księcia Harry’ego i Meghan Markle. Ich córeczka nadal nie doświadczyła ważnego honoru. Wiadomo co się stało i dlaczego

O tym się mówi: Antoni Królikowski i Joanna Opozda już po zaręczynach? Aktor postanowił wydać oficjalne oświadczenie! Szykuje się ślub roku? Wszystko jest już wiadome