Jak przypomina portal "Super Express", błąd legislacyjny sprawił, że aż 124 tys. polskich seniorów otrzymuje zaniżone świadczenia emerytalne. Nowelizacja wadliwych przepisów pozwoliła naprawić ten błąd tyle, że rząd nie zamierza wypłacać seniorom z tego tytułu rekompensat. Poprawkę przyznającą seniorom odszkodowania zamierza wprowadzić Senat. Mowa o naprawdę dużych pieniądzach.

Emeryci mogą liczyć na wypłatę odszkodowań?

Z powodu błędu legislacyjnego, seniorzy, którym przyznawano świadczenia w czerwcu, dostawali zanirzone emerytury. W porównaniu z emerytami, którym prawo do wypłaty świadczenia przyznawano w pozostałych miesiącach, dostawali mniej nawet o kilkaset złotych.

W czerwcu w Sejmie naprawiono ten błąd likwidując wadliwy przepis. Znowelizowane przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym roku. Obóz władzy nie zamierza wypłacać odszkodowań osobom pokrzywdzonym absurdalnym przepisem - jest ich około 124 tysięcy. Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej przyznał, że nie stać budżetu państwa na wydatek rzędu 4 mld zł, bo właśnie tyle wyniosłaby wypłata rekompensat.

Pieniądze seniorzy/YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze seniorzy/YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze ZUS/YouTube @Telewizja Narew

Projekt trafił do senatu

Projekt znowelizowanych przepisów trafił do Senatu. Szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Kombatantów Elżbieta Ostrowska wyraziła nadzieję, że senatorzy dopiszą do ustawy punkt zapewniający poszkodowanym seniorom wypłatę rekompensat.

Podkreśliła, że brak wypłaty rekompensaty rodzi podejrzenie o niekonstytucyjność wprowadzonego rozwiązania - chodzi o zawartą w Konstytucji RP zasadę równości obywateli wobec prawa.

O wprowadzenie takiej poprawki przez senatorów zaapelował również zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. W liście napisanym do senackiej Komisji Ustawodawczej wskazywał na konieczność kompleksowego uregulowania kwestii czerwcowych emerytur, obejmującej również seniorów, którym świadczenia przyznano w ubiegłych latach.

Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada

Oskar Sobolewski z Instytytutu Emerytalnego przyznaje, że nawet jeśli Senat zdeyduje się wprowadzić rekompensaty, ostateczna decyzja należy do Sejmu, który może odrzucić tę poprawkę. Nie ma jednak wątpliwości, że w końcu zapadnie decyzja o konieczności wypłaty odszkodowań, tak jak miało to miejsce w przypadku emerytów z rocznika '53.

Jak myślicie rząd zdecyduje się na wypłatę rekompensat?

To też może cię zainteresować: Jest nowy pomysł na politykę emerytalną. Czy takie rozwiązanie uratuje ZUS w przyszłości? Mowa o emeryturze obywatelskiej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Brak uiszczania opłaty za abonament RTV nie ujdzie już Polakom na sucho! Ogromne kary czekają na zapominalskich

O tym się mówi: Jasnowidz kolejny raz przepowiedział przyszłość! Jak według Krzysztofa Jackowskiego będą wyglądać najbliższe lata i co zmieni się w społeczeństwie