Prognozy PKO BP na najbliższe miesiące zdecydowanie nie wyglądają najlepiej. Zdaniem ekspertów, zaobserwowany ostatnio spadek inflacji może być tylko chwilowy, a przerwać może go zbliżający się wzrost cen importowanych produktów. Jak będą wyglądać ceny w tym roku?

Spadek inflacji nie powinien być powodem do radości

Eksperci banku PKO postanowili skomentować dane upublicznione ostatnio przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnim miesiącu 2020 roku wzrosły o 2,4 proc. względem ostatniego roku. Względem poprzedniego miesiąca - listopada - wzrost ten wynosił 0,1 proc. Analitycy banku zauważają, że w grudniu inflacja spadła poniżej 2,5 proc. - a co za tym idzie, poniżej celu NBP. Było to ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich ekspertów.

Wpływ na to miały ceny żywności, które pod koniec roku zwykle są o wiele wyższe niż w pozostałe miesiące - w grudniu ubiegłego roku ceny warzyw oraz mięsa były niższe niż o tej samej porze w roku poprzednim. Chociaż paliwo było znacznie tańsze niż w roku 2019, to jego ceny wzrosły o 3 procent.

Jak podali eksperci PKO BP, przyczyniły się do tego "niższe dynamiki cen łączności (zarówno usługi, jak i sprzęt), odzieży i obuwia (wcześniejsze wyprzedaże) oraz usług transportowych i ubezpieczeniowych".

Nie ma jednak powodów do radości - jak twierdzą eksperci, taki poziom inflacji z pewnością nie utrzyma się długo. Wpływ na to mogą mieć wprowadzone niedawno opłaty, takie jak podatek cukrowy, opłata od alkoholu w małych butelkach, podatek handlowy czy wyższy podatek RTV/AGD.

Analitycy banku uważają, że ponownemu spadkowi inflacji przeszkodzić mogą podwyższone ceny importowanych z Hiszpanii warzyw i owoców.

Zobacz także: Żona Dawida Kubackiego opublikowała pierwsze zdjęcie córki. Dziewczynka wygląda naprawdę uroczo

Może cię zainteresować: Zdjęcie Małgorzaty Kożuchowskiej z dzieciństwa robi furorę w sieci. Fani nie mogli poznać aktorki

Pisaliśmy również o: https://zycie.news/rozrywka/33899-serial-o-agnieszce-osieckiej-nie-wszystkim-przypadl-do-gustu-wielka-gwiazda-i-przyjaciolka-pisarki-skomentowala-hit-tvp