Prawie trzy lata temu Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy 500-złotowy banknot. Miał on ułatwić ludziom i bankowi centralnemu zarządzanie rezerwami gotówki.

Narodowy Bank Polski wprowadzi nowy banknot?

Okazuje się, że największą popularnością banknot się cieszył w 2020 roku, kiedy to podczas pandemii wiele osób wypłacało gotówkę z bankomatów.

Wielkie „boom” na gotówkę zostało wywołane przez strach. Ludzie bali się, że w pewnym momencie w bankomatach zabraknie pieniędzy. Prezes NBP zapewniał jednak, że nie dojdzie do takiej sytuacji, ponieważ centralny bank ma duże rezerwy.

Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski
Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski

Choć właśnie ilość banknotów 50- i 100 – złotawych była ograniczona, tylko z nominałem 500 złotych było wystarczająco dużo.

Narodowy Bank Polski w przeciągu niespełna trzech lat wprowadziło 46,5 mln banknotów o nominale 500 złotych. Adam Glapiński, prezes NBP, jest jednak przekonany, że niebawem pojawi się banknot o jeszcze większym nominale.

Takiego nominału nikt się nie spodziewa

Myślę, że następny prezes (...) będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie

- powiedział prezes NBP.

Adam Glapiński został wybrany na stanowisko prezesa NBP 10-tego czerwca 2015 roku. Jego 6-letnia kadencja dobiega końca, co może oznaczać, że wprowadzenie banknotu o nominale 1000 złotych nastąpi szybciej niż się możemy spodziewać.

Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski
Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski

Zdaniem obecnego prezesa zarówno ludziom, jak i bankom jest łatwiej w wyższych banknotach składować gotówkę.To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO