Jak podaje portal "Gazeta", w 2021 roku wzrośnie podatek dla osób posiadających psa. Część właścicieli psów będzie zobowiązanych do zapłacenia podatku do końca kwietnia 2021 roku. Kto jest zwolniony z opłaty? Ile zapłacą pozostali?

Podatek od posiadania psa

Podatek od posiadania psa został określony w art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. O wprowadzeniu opłaty decyduje w sposób indywidualny każda rada gminy lub miasta. W 2021 roku podwyższeniu ulegnie największa z możliwych stawek podatku.

Maksymalna stawka podatku od psa w 2021 roku wyniesie 130,30 zł w skali roku. Jest to wzrost o niespełna 5 zł (z obowiązujących do tej pory 125,40 zł). Podatek należy zapłacić do 30 dnia kwietnia. W przypadku zwierząt urodzonych w pierwszej połowie roku konieczne jest zapłacenie całości, w przypadku psów z drugiej połowy roku jedynie połowę stawki rocznej.

Psy/ Pixabay
Psy/ Pixabay
Psy/ Pixabay

Każda gmina samodzielnie i indywidualnie ustala wysokość opłaty, uzależniając ją na przykład od rasy psa lub jego wielkości. Stąd o wysokość opłaty w naszej miejscowości musimy zapytać w odpowiednim dla nas urzędzie.

Kto nie musi opłacać podatku od psa?

Z mocy prawa, zwolnieni z konieczności uiszczania opłaty z tytułu posiadania psa, są osoby mieszkające w tych gminach, które nie wprowadziły takiej daniny. W skali kraju do grup zwolnionych z konieczności opłaty nalężą:

osoby powyżej 65 roku życia, samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe

niepełnosprawni posiadający psa asystującego

osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności

podatnicy podatku rolnego

pracownicy przedstawicielstw dyplomatycznych oraz urzędów konsularnych.

Część gmin z konieczności opłaty zwalnia również właścicieli psów ze schronisk oraz czworonogów z chipem.

Pies/ Pixabay
Pies/ Pixabay
Pies/ Pixabay

W waszej gminie obowiąuje podatek od posiadania psa?

To też może cię zainteresować: Sylwester 2020. Co z obostrzeniami? Czy policja ma prawo ukarać nas mandatem? Jest odpowiedź rządu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To miało być zdjęcie jak każde inne. Okazało się, że znajduje się na nim coś niezwykłego. O co chodzi

O tym się mówi: Krzysztof Ibisz wcieli się w nową rolę. Jego debiut będzie można oglądać już jutro! O czym mowa