Wiele osób po wymianie dowodu osobistego na aktualny zastanawia się co zrobić ze starą wersją. Najlepiej go zachować bo może okazać się przydatny w przyszłości.

Jedną z takich sytuacji mogą być załatwienia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odnośnie stażu pracy.

Pomocny tu będzie zwłaszcza dowód osobisty w formie zielonej książeczki. Przydatne są też książeczki zdrowia i inne nieaktualne już dokumenty.

Potwierdza to rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, który ostrzega, że w wielu przypadkach są trudności z udowodnieniem stażu pracy. Jest to o tyle ważne, że od tego zależy wysokość emerytury.

Staż pracy związany jest z wysokością emerytury
Staż pracy związany jest z wysokością emerytury
fot. pixabay

Swoich praw można dochodzić też w sądzie powołując się na zeznania świadków. Zdarza się to w przypadkach zakładów pracy, które już nie istnieją, a poszukiwania odpowiednich dokumentów zaświadczających staż pracy i zarobki są utrudnione.

„Najgorzej jeśli nasz były pracodawca oddał nasze dokumenty gdzieś do archiwów nierejestrowanych. Wtedy trudno znaleźć dokumenty, a nawet jeśli uda się do nich dotrzeć, to niejednokrotnie są w takim stanie, że trudno z nich cokolwiek odczytać” – ostrzega rzecznik.

O tym, że problem z odpowiednim udokumentowaniem przez pracowników stażu swojej pracy informuje też Najwyższa Izba Kontroli.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ilu dni wolnych od pracy możemy spodziewać się w 2021 roku? Pracownicy mogą liczyć na dobre wieści. Już wiadomo, kiedy wypadną dni wolne

O tym się mówi w Polsce: Szef MEN Przemysław Czarnek o tym, jak wyglądał będzie powrót do szkół. Czy dzieci mają szansę na to, by wrócić do szkół po feriach

O tym się mówi na świecie: Meghan Markle jest już skończona? Pracownicy ujawnili całą prawdę, opinia publiczna jest zdumiona zachowaniem żony Harry’ego

Z życia gwiazd: Marta Manowska poprowadzi "Pytanie na śniadanie"? Okazuje się, że jest na to wielka szansa. O co chodzi