Jak podaje portal "Pikio", tuż po świętach rozpoczną się w naszym kraju szczepienia na Covid-19. 27 grudnia pierwszy Polak ma przyjąć pierwszą dawkę szczepionki. Najbliższe miesiące oraz liczba osób, które zdecydują się na szczepienie zdecydują o tym, jak szuybko uda nam się wrócić do normlności sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

Mateusz Morawiecki potwierdził rozpoczęcie szczepień

W poniedziałek 21 grudnia Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o dopuszczeniu szczepionki firmy Pfizer/BioNTech na rynku europejskim. Najpóźniej w niedzielę rano do szpitali węzłowych w naszym kraju trafi pierwsza partia szczepionek. Także wówczas mają rozpocząć się pierwsze szczepienia.

Producent szczepionki na Covid-19 zapewnił, że najpóźniej w sobotę 26 grudnia do Polski dotrze 10 tys. dawek. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że logistycznie jesteśmy przygotowani do rozwiezienia do wybranych szpitali węzłowych preparatów i rozpoczęcia szczepień. Wszystkie szczepionki mają zostać wykorzystane jeszcze tego samego dnia.

Szczepionki na Covid/ YouTube @WP
Szczepionki na Covid/ YouTube @WP
Szczepionki na Covid/ YouTube @WP

Plan szczepień

Rząd chciałby, żeby do końca stycznia szczepionkę przyjęło 750 tys. osób. Aby to było możliwe szczepienia będą realizowane zarówno w szpitalach, jak i zakładach Podstawowej Opieki Zdrowotnej na obszarze całej Polski.

Lista placówek, do których trafii pierwsza partia szczepionek na Covid-19 zostanie upubliczniona. W pierwszej kolejności, w tzw. etapie zero zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowia. Następnie preparat zostanie podany pensjonariuszom i pracownikom DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i innych placówe pobytu stacjonarnego, funkconariusze służb mundurowych oraz osoby po 60. roku życia.

Szczepionki na Covid/ YouTube @WP
Szczepionki na Covid/ YouTube @WP
Szczepionki na Covid/ YouTube @WP

W II etapie szczepionka ma trafić do pracowników edukacji, urzędnicy zaangażwani w sposób bezpośredni w walkę z epidemią koronawirusa, pracownicy z sektora krytycznego, osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, które narażają na ciężki przebieg Covid-19.

Rozważacie przyjęcie szczepień?

To też może cię zainteresować: Mateusz Morawiecki o kolejnych obostrzeniach. Odniósł się także do plotek na temat szczepionki. Co powiedział

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zdrowie papieża Franciszka jest zagrożone. Watykan przekazał niepokojące wiadomości. O czym mowa

O tym się mówi: Rafał Trzaskowski wyszedł do Polaków ze smutnymi informacjami. Choroba pokonała ważną postać polskiej opozycji demokratycznej. Chodzi o posła