Jak podaje portal "Pikio", podatek od "małek" ma zacząć obowiązywać na początku 2021 roku. Nowa opłata ma obejmować alkohol w buteleczkach, których pojemność nie przekracza 300 ml. Choć nowy podatek nie wszedł jeszcze w życie, handlowcy wpadli na pomysł jak go obejść.

Nowy podatek od 1 stycznia 2021 roku

Ustawa z dnia 14 lutego 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadza szereg nowych podatków, które mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku. Mowa o podatku cukrowym nałożonym na słodkie napoje, a także na napoje alkoholowe sprzedawane w buteleczkach o pojemności do 300 ml.

Wprowadzając nowe opłaty rządzący zapewniali, że nie chodzi o zapewnienie większych wpływów do budżetu państwa, ale o zdrowie Polek i Polaków. Rządzący mogą się jednak zawieść bo sprytni obywatele naszego kraju już znaleźli sposób, żeby obejść opodatkowanie popularnych "małpek".

Alkohol/YouTube @Kofeinowe Monologi
Alkohol/YouTube @Kofeinowe Monologi
Alkohol/ YouTube Kofeinowe Monologi

Portal "Wiadomości Handlowe" informuje, że już teraz w sklepach sieci Żabka sprzedawane są "małpki" w butelkach o pojemności nie 300 a 350 ml. Z doniesień portalu wynika, że jak na razie nie cieszą się one specjalną popularnością wśród klientów, ale wszystko może ulec zmianie po 1 stycznia.

Zgodnie z założeniami ustawy przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe, które spożywane są poza miejscem sprzedaży, zobowiązani będą do wniesienia odpowiedniej opłaty za napoje alkoholowe sprzedawane w buteleczkach do 300 ml. Oznacza to, że za 100 ml 40 proc wódki buteleczkę handlowcy dopłacą dodatkową złotówkę, analogicznie za 200 ml 2 złote a za 300 ml 3 zł.

Monety/YouTube @NBP
Monety/YouTube @NBP
Monety/ YouTube NBP

Pieniądze z dodatkowego opodatkowani małpek mają zostać podzielone po połowie między gminy a budżet Polskiej Służby Zdrowia.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące wydarzenia na urodzinach syna Krzysztofa Rutkowskiego. Żona detektywa musiała się gęsto tłumaczyć. Internauci nie dowierzają

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Synek Marty Kaczyńskiej jest już dużym chłopcem! Jak znana prawniczka spędza czas ze swoim dzieckiem

O tym się mówi: Smutne wieści ze świata piłki nożnej. Nie ma już z nami legendy boisk w całej Europie. Wybitnie utalentowany piłkarz miał tylko 64 lata