W sobotę, 31 października, Państwowy Komitet Graniczny opublikował oświadczenie, z którego wynika, że od 1 listopada na Polskę spadną znaczne ograniczenia dotyczące przekraczania granicy z jednym z państw sąsiedzkich. Podjęto już ostateczną decyzję - przekroczenie granicy będzie możliwe tylko w kilku wyjątkowych przypadkach. O jakim kraju mowa?

1 listopada zamyka się granica z Polską

Państwem, który zdecydował się podjąć tak poważne kroki okazała się Białoruś. Podkreśla się, że celem zamknięcia granic z sąsiednimi państwami jest próba zapobieżenia wzrostu liczby zakażeń koronawirusem na terenie kraju.

"Białoruś od 1 listopada zamyka wjazd na swoje terytorium obywateli innych państw i bezpaństwowców" - przekazuje Państwowy Komitet Graniczny.

Zakaz obejmuje więc nie tylko Polaków, ale również obywateli innych państw. Dotyczy on drogowych i kolejowych przejść granicznych, punktów uproszczonego ruchu granicznego oraz przejść w portach rzecznych. Istnieją jednak wyjątki, które pomimo zakazu pozwolą wjechać na teren Białorusi.

Okazuje się, że pozwolenie na wjazd na Białoruś otrzymają osoby posiadające paszporty dyplomatyczne i służbowe, a także szefowie i członkowie oficjalnych delegacji, kierowcy realizujący międzynarodowe przewozy, załogi jednostek transportu wodnego i członkowie personelu międzynarodowych połączeń kolejowych. Zakaz ominie też cudzoziemców wjeżdżających na Białoruś w celu udzielenia międzynarodowej pomocy.

Zamknięcie granic nie dotyczy również małżonków, rodziców i dzieci obywateli Białorusi; będzie można też wjechać tam w związku z ciężką chorobą lub śmiercią bliskiego. Przez granicę przejadą także cudzoziemcy posiadający zezwolenie na stały lub tymczasowy pobyt albo pozwolenie na pracę. Wjazd będzie możliwy również dla osób wiozących komórki macierzyste i organy do transplantacji, oraz obywateli Rosji jadących tranzytem do Rosji.

Zobacz także: Gwiazda znana z "Rancza" w młodości. Trudno w to uwierzyć, wyglądała olśniewająco

Może cię zainteresować: Marcin Miller obchodzi 30. rocznicę ślubu. Niewielu wie, jak wygląda jego żona

Pisaliśmy również o: Warszawa żegna bohatera. Odszedł kolejny Powstaniec Warszawski