Każdy mógł spodziewać się, że w roku 2020 obchody Święta Zmarłych będą wyglądać zupełnie inaczej, niż do tej pory. Niestety, pandemia uderza w każdy możliwy aspekt naszego życia - także ten związany ze świętowaniem. Jaka decyzja została podjęta przez rząd?

W tym roku nie odwiedzimy grobów bliskich

W piątek, 30 października, odbyła się konferencja, na której podjęta została ostateczna decyzja w sprawie tegorocznych obchodów dnia Wszystkich Świętych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję władzy, z której wynika, że w tym roku 1 listopada cmentarze pozostaną zamknięte. Zakaz wstępu na wszystkie nekropolie ma obowiązywać dokładnie od 31 października do 2 listopada.

"Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć" - tłumaczył premier.

W związku z ową decyzją, w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Zawarto w nim przepis dotyczący zamknięcia cmentarzy od soboty 31 października do poniedziałku 1 listopada, z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych. Jak się okazuje, w przypadku złamania przepisów może czekać nas kara.

Mandaty za odwiedzenie cmentarzy?

Chociaż w najnowszym rozporządzeniu nie uwzględniono kar grożących w przypadku jego złamania, to nie można bagatelizować owego zakazu. Funkcjonariusze prawa mogą bowiem posiłkować się ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a co za tym idzie - mogą karać osoby lekceważące przepisy.

Powyższa ustawa mówi o karach pieniężnych "za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii". Za złamanie zakazu wejścia na cmentarz grozi kara od 5 do nawet 30 tysięcy złotych. Taka wysokość mandatu skutecznie może zniechęcić osoby, które planowały zlekceważyć zakaz wejścia na cmentarz.

Zobacz także: Wielkie oburzenie wokół słów, jakie popłynęły od Jadwigi Emilewicz na antenie TVN24. Co tak wzburzyło media

Może cię zainteresować: Sędzia Anna Maria Wesołowska o protestach. Przeprosiła za swoje słowa. Fani osłupieli

Pisaliśmy również o: Rządzący ponownie wprowadzili po kryjomu nowy zakaz. Polacy nie kryją ogromnego oburzenia całą sytuacją