Jak podaje portal "Biznes Info", Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chciałoby dokonać zmian w pakiecie mieszkaniowym. Jedną z nich ma być poszerzenie zakresu wydatków uprawniających do wypłaty premii za likwidację książeczki mieszkaniowej. Jakie są plany ministerstwa?

Likwidacja książeczek mieszkaniowych

Z zapowiedzi resortu rozwoju, pracy i technologii wynika, że po wprowadzenie pakietu mieszkaniowego osoby, które zdecydują się na likwidację książeczki gwarancyjnej będą mogły liczyć na premię gwarancyjną i wykorzystać ją na wiele potrzeb. Premie będzie można przeznaczyć choćby na poprawę stanu technicznego domu lub mieszkania.

Pixabay

We wtorek 27 październik w Sejmie odbyło się drugie czytanie ustawy o pakiecie mieszkaniowym, które dotyczyło tzw. części społecznej. Projekt zakłada likwidację książeczek mieszkaniowych. Nad zapisami ustawy pracują obecnie członkowie jednej z sejmowych komisji. Jak wskazuje portal "Money" w ramach pakietu mieszkaniowego ma dojść do "poszerzenia katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej".

Za co premia gwarancyjna

Z ustaleń dziennikarzy portalu "Money" wynika, że premia będzie przysługiwała osobom, które m.in. zdecydują się na uiszczenie opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, inwestycje mające na celu poprawę stan techniczny mieszkania lub budynku oraz te z zakresu termomodernizacji (wymiana źródeł ciepła, docieplanie, uekologicznienie poszczególnych instalacji).

YouTube

Przypomnijmy do wprowadzenia powszechnych książeczek mieszkaniowych doszło w latach 50. ubiegłego wieku. Proces ten miał na celu gromadzenie środków, które posłużą na zakup własnego lokum.

Co sądzicie o planowanych rozwiązaniach?

To też może cię zainteresować: Rząd wydał kolejne rozporządzenie w sprawie lotów do i z naszego kraju. Koronawirus nadal mocno przyczynia się do paraliżu turystyki lotniczej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowy rodzaj oszustwa bazujący na Strajku Kobiet. Złodzieje danych używają fałszywego nagrania, by wyłudzać dane, można stracić wiele, w tym pieniądze

O tym się mówi: Co z handlem w niedziele? Przeciwnicy i zwolennicy podają liczne argumenty. Badania wskazały też jaka jest opinia większości