Jak podaje portal "Pikio", Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wydał specjalne oświadczenie dotyczące strajków kobiet, jakie mają miejsce w całej Polsce. W bardzo mocnych słowach odniósł się do protestów po kontrowersyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Co znalazło się w oświadczeniu?

Ataki na miejsca kultu

W swoim oświadczeniu Mariusz Kamiński duży nacisk położył na kwestie "ataków" na miejsca kultu. W wielu kościołach na terenie kraju kobiety postanowiły wyrazić swój sprzeciw w trakcie liturgii. Takie zachowanie spotkało się z ogromną krytyką ze strony obozu rządzącego, w tym ministra Kamińskiego.

Szef MSWiA zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach na ulicach polskich miast mamy do czynienia z licznymi ulicznymi protestami. W ich trakcie zdaniem ministra dochodzi do oburzających działań, których ofiarami padają miejsca kultu. Opisuje je jako wtargnięcia do świątyń w trakcie trwających w nich nabożeństw, profanację symboli, niszczenie elewacji kościołów, a także obelg skierowanych do księży i uczestników obrzędów religinych.

Mariusz Kamiński podkreślił, że tylko w weekend w związku z licznymi protestami funcjonariusze policji zabezpieczali 386 świątyń. Odnotowano w tym czasie 22 wtargnięcia do kościołów w trakcie trwających w nich nabożeństw oraz 79 uszkodzeń elewacji świątyń.

YouTube

Policja będzie reagować

Minister Kamiński podkreślił w wydanym przez siebie oświadczeniu, że nie ma społecznej zgody ani zgody organów państwa na takie zachowanie ze strony demonstrantów. Zapewnił również, że sprawcy ataków na świątynie muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego postępowania.

Minister Mariusz Kamiński wskazał, że w zwiazku z wyżej opisanymi zajściami policja zatrzymała 76 protestujących, a w 101 przypadkach funkcjnariusze policji wspólnie z Prokuraturą prowadzą postępowania. Dodał, że podległa mu Policja będzie reagowała w sposób zdecydowany na wszelkie próby atakowania kościołów.

"Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób podobnych aktów agresji i profanacji, podlegająca mi Policja będzie podejmowała zdecydowane działania. Celem Policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom" - podkreślił w swoim oświadczeniu szef MSWiA.

YouTube

Dodatkowo szef MSWiA podkreślił, że wszyscy obywatele naszego kraju muszą przestrzegać obowiązujących przepisów niezależnie od wyznawanych poglądów i własnych przekonań. Zapewnił, że każde łamanie prawa będzie spotykało się ze stanowcza reakcją ze strony państwa i podległych mu służb. Policjanci mają reagowa w sposób zdecydowany na dewastowanie światyń, profanacje miejsc kultu religijnego, pomników, tablic i innych miejsc w przestrzeni publicznej.

Jak oceniacie zapowiedzi ministra?

To też może cię zainteresować: Tysiące osób wyjdzie dziś na ulice Warszawy. Kobiety nie idą do pracy, miasto zostanie całkowicie zablokowane

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Leonard Pietraszak w poruszającym wyznaniu o relacjach ze swoim jedynym synem. Aktor błaga go o pojednanie. „Tracę nadzieję”

O tym się mówi: Mniej w kieszeniach emerytów? Prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem