Emeryci doczekali się ostatnio wielu zmian w wysokości swoich świadczeń, najczęściej na plus – mowa tu o trzynastkach i czternastkach. Korzystna, choć nie tak, jak zakładano, będzie także waloryzacja.

To jeszcze nie wszystko – istnieje możliwość otrzymania większych pieniędzy, trzeba jednak spełnić pewien bardzo ważny warunek. Jaki?

Kto dostanie dodatkową gotówkę?

Portal Super Express podaje, że tzw. świadczenie wyrównawcze będzie przysługiwać byłym działaczom opozycji. Jak zapewnić sobie bonusową gotówkę? To proste – by dostać dodatkowe pieniądze, trzeba po prostu wypełnić i złożyć stosowne dokumenty.

Co z emeryturami? Źródło: gazetaprawna.pl
Co z emeryturami? Źródło: gazetaprawna.pl
Co z emeryturami? Źródło: gazetaprawna.pl

Podstawa to wniosek o wspomniane świadczenie. Do niego należy dodać m.in. poświadczenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej albo osoby, która była represjonowana ze względów politycznych.

Dla kogo jest świadczenie wyrównawcze? Ma służyć wszystkim, którzy posiadają świadczenie (rentę przez niezdolność do pracy, rentę inwalidzką albo emeryturę) niższe niż 2400 zł miesięcznie.

Już dziś w życie weszły przepisy, które zawierają regulacje dotyczące świadczenia wyrównawczego. Co ważne, gotówkę można otrzymywać od miesiąca, w którym zgłosi się taki wniosek.

Jeśli posiada się jakiekolwiek świadczenia zagraniczne, należy wykazać dokument o ich posiadaniu i wysokości w ZUS.

Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl

W jakiej formie złożyć wniosek? Można to zrobić dowolnie, osobiście w dowolnym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub pocztą. Decyzją zajmie się ta siedziba ZUS, która zajmuje się wypłatą renty lub emerytury.

Maksymalny próg 2400 zł określony jest w kwocie brutto miesięcznych świadczeń emerytalnych lub rentowych w Polsce oraz za granicą, nie bierze się pod uwagę dodatków.

Przypomnij sobie o… NAJNOWSZE INFORMACJE O OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW “CZAJKA”. ŚCIEKI PONOWNIE ZOSTANĄ ZRZUCONE DO WISŁY. O CO CHODZI? RAFAŁ TRZASKOWSKI WYJAŚNIA

Jak informował portal Życie: W JEDNYM Z POLSKICH KLASZTORÓW SYTUACJA Z POWODU KORONAWIRUSA JEST NIEZWYKLE POWAŻNA. NIESTETY, ZAKONNICY PRZEKAZALI BARDZO SMUTNĄ INFORMACJĘ

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: W CENTRUM ONKOLOGII WSTRZYMANO DZIAŁANIE JEDNEGO Z ODDZIAŁÓW W ZWIĄZKU Z WYKRYCIEM ZAKAŻENIA KORONWAIRUSEM. PACJENCI NIE SĄ PRZYJMOWANI