W ostatnim czasie rząd wprowadza sporo zmian, nie tylko związanych z panującą pandemią koronawirusa, ale także tych, które będą dotyczyły nas wszystkich. Często mogą one wpłynąć – pozytywnie lub negatywnie – na zasobność naszych portfeli.

Emeryci jeszcze niedawno cieszyli się nie tylko z trzynastek, ale także czternastek. Jak się okazuje – niektórzy zbyt szybko, bo nie będzie tak kolorowo, jak można byłoby sądzić.

Trzynasta emerytura. Źródło: temi.pl
Trzynasta emerytura. Źródło: temi.pl
Trzynasta emerytura. Źródło: temi.pl

Kto nie dostanie czternastej emerytury i dlaczego?

Czternastki to dodatkowe świadczenie, którego wysokość równa jest wysokości minimalnej emerytury. Jak informuje portal BiznesInfo, nie każdy emeryt doczeka się swoich pieniędzy – niemal 1 mln z nich nie ma co liczyć na gotówkę.

Mówiło się o tym, że rok 2021 będzie szczęśliwy dla emerytów pod względem finansowym, nie tylko przez waloryzację, ale również trzynastki i czternastki, które dadzą im łącznie dodatkowe około 2500 zł na rękę.

Istotnie – trzynastki będą wypłacane seniorom już w kwietniu, prawdopodobnie będą one wynosić około 1250 zł (to świadczenie, w ramach którego dostaje się tyle, ile wynosi emerytura minimalna).

Z kolei w listopadzie 2021 seniorzy dostaną czternastki, które również mają wynosić 1250 zł, jednak nie każdy dostanie pełną kwotę, a niektórzy nie zobaczą żadnych pieniędzy.

Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl

Czternastkę może otrzymać tylko ten, kto nie przekracza progu 120% średniej emerytury – ci, którzy dostają świadczenie w wysokości 3000 zł, nie dostaną już pełnej kwoty. Jednak w przypadku czternastek funkcjonuje zasada „złotówka za złotówkę” – kwota dodatku będzie pomniejszona o kwotę, o którą senior przekracza próg.

Ci, którzy mają emerytury w wysokości 4300 zł lub więcej, nie dostaną nic.

Według obliczeń Faktu aż 1,2 mln emerytów nie dostanie 1250 zł, a aż 700 tys. Polaków nie ma co liczyć na jakiekolwiek pieniądze z czternastek.

Przypomnij sobie o… POLACY MUSZĄ BYĆ GOTOWI NA NOWE OBOSTRZENIA. NOSZĄC MASECZKĘ NIE WOLNO NAM JEŚĆ I PIĆ. CZY JEDNAK SĄ TO WSZYSTKIE ZAKAZY, KTÓRE OBECNIE PANUJĄ

Jak informował portal Życie: WARSZAWA: SZKOŁY W STOLICY PRZECHODZĄ KRYZYS. CORAZ WIĘCEJ NAUCZYCIELI PRZECHODZI NA ZWOLNIENIA LUB KWARANTANNĘ. DYREKTORZY NIE WIEDZĄ, CO ROBIĆ

Portal Życie pisał również o… MAŁOPOLSKA: KRAKÓW I WIĘKSZOŚĆ POWIATÓW W WOJEWÓDZTWIE TRAFI W TYM TYGODNIU DO STREFY CZERWONEJ? STATYSTYKI SĄ NIEPOKOJĄCE