Wraz z początkiem tego roku weszło w życie zaostrzenie ustawy o zakazie handlu w niedziele. W związku z tym, zrobienie zakupów w ostatni dzień tygodnia będzie możliwe tylko w 7 niedziel w 2020 roku. Czy 11 października jest jednym z tych dni?

Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

Niestety, 11 października sklepy pozostaną zamknięte.

W 2020 roku będą one czynne tylko w 7 niedziel, z czego pozostały nam jeszcze dwie. Są to niedziele bezpośrednio poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Mimo to, nie ma powodów do zmartwień - w nagłych przypadkach będzie gdzie udać się po zakupy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w niehandlową niedzielę czynne mogą być te sklepy, w których obsługa zatrudniona jest na podstawie umów cywilnoprawnych (osoby, które nie mają w danej firmie etatu). Może to być także sam właściciel i członkowie jego najbliższej rodziny - jako pomoc. W niedzielę niehandlową czynne mogą być oczywiście lokale gastronomiczne, a także sklepy na stacjach benzynowych.

Wiele ekspertów oraz organizacji apeluje o zniesienie zakazu handlu przynajmniej na czas pandemii; póki co jednak ich prośby pozostają niewysłuchane.