Jak podaje portal "Biznes Info", dobre informacje dla emerytów - już za kilka miesięcy wzrośne minimalne świadczenie emerytalne. Oznacza to, że wzrośnie również trzynasta i czternasta emerytura. Na jakie pieniądze można liczyć w przyszłym roku?

Wzrośnie minmalna emerytura w 2021 roku

Wraz ze wzrostem minimalnej emerytury wzrośnie wysokość trzynastej i czternastej emerytury. Dodatkowo seniorzy mogą liczyć w 2021 roku. W marcu szykuje się również waloryzacja rent i emerytur. Wszyscy seniorzy mogą liczyć na wyższe dochody. O jakich kwotach mowa?

Trzynaste i czternaste emerytury mają być równowartością najniższego świadczenia emerytalnego. Początkowe założenia mówiły o wzroście najniższej emerytury o 100 złotych brutto. Kwota ta niestety będzie niższa. Jak donosi "Fakt" ma wynieść 50 zł brutto, co daje na rękę kwotę około 40 zł.

Minimalne świadczenie emerytalne wyniesie więc w przyszłym roku 1020 zł po odtrąceniu wszystkich składek i zaliczek na podatek dochodowy. Wraz ze wzrostem emerytury minimalnej wzrośnie wysokość 13. i 14. świadczenia emerytalnego do wskazanych 1020 zł.

YouTube

Trzynastki i czternastki

Trzynastki mają trafić do seniorów już w kwietniu 2021 roku. Prawo do jej otrzymania mają wszyscy emeryci i renciści, którzy na dzień 31 marca będą mieli prawo do otrzymywania renty lub emerytury (zarówno z ZUS, jak i KRUS). Nie ma progu dochodowego, ani potrzeby składania wniosku.

Inaczej rozwiązano kwestię czternastych emerytur. Wypłata przewidziana jest na grudzień 2021 i styczeń 2022 roku. Jednak świadczenie nie będzie przysługiwało wszystkim i nie będzie ono wypłacane w takiej samej wysokości. Seniorzy z najniższymi świadczeniami mogą liczyć na pełną czternastkę (dotyczy to osób pobierających świadczenie nie przekraczające 2400 zł brutto).

Osoby o wyższych dochodach z tytułu emerytur będą mieli wypłacane czternastki według zasady "złotówka za złotówkę". Przy emeryturze w wysokości 3649 zł brutto czternastka wyniesie zaledwie złotówkę.

YouTube

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: Tysiące tajnych plików Krzysztofa Rutkowskiego znalazły się w sieci, może je obejrzeć każdy. Kto odpowiada za wyciek danych

Zobacz, o czym jeszcze pisliśmy w ostatnich dniach: Co takiego dzieje się w domu Krzysztofa Jackowskiego? Słynny wizjoner ujawnił długo skrywaną prawdę na ten temat

O tym się mówi: Pojawił się kolejny raport Ministerstwa Zdrowia na temat koronawirusa. Liczba nowych przypadków nadal nie napawa optymizmem