Pogoda może stanowić dziś wielkie rozczarowanie. Każdy, kto chciał wykorzystać ostatni weekend września na korzystanie ze słońca, będzie musiał obejść się ze smakiem. Prognozy zapowiadają, że w niedzielę warunki atmosferyczne będą wyjątkowo nieprzychylne.

Trzeba będzie uważać

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydowali się na wydanie alarmu drugiego stopnia. Warto wiedzieć, na co według nich należy się przygotować w ostatnią niedzielę września.

Alarm drugiego stopnia ogłaszany jest wtedy, gdy warunki pogodowe mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń, a nawet zagrożenia życia i zdrowia. Nie należy więc go bagatelizować. Objętych nim zostało aż 11 powiatów. W 26 ogłoszono natomiast alarmy pierwszego stopnia. Warto dowiedzieć się, jak przedstawia się sytuacja w poszczególnych regionach.

Alarmy ogłoszone w kilkudziesięciu powiatach

IMGW szczególnie ostrzega mieszkańców Mazowsza. Mogą tam wystąpić obfite opady oraz burze. Do godziny 15 w niedzielę obowiązuje alarm II stopnia dla powiatów: garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, mińskiego, otwockiego, radomskiego, siedleckiego, wołomińskiego i zwoleńskiego oraz miast Radomia i Siedlec. Spaść ma tam od 40 do nawet 60 mm wody. W niektórych miejscach wyniki te mogą osiągnąć nawet 70 mm. Przewidywane są również silne wyładowania atmosferyczne. Należy pamiętać, by w trakcie ich trwania nie przebywać na otwartej przestrzeni.

Zagrożenie obecne będzie również 26 innych rejonach. Tam na szczęście obejdzie się bez silnych burz; nadal jednak obecne będą intensywne opady, które sięgnąć mają od 30 do 50 mm. Występować będą one do godziny 15 w powiatach: ciechanowskim, mławski, sierpeckim, żuromińskim, legionowskim, łosickim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, pułtuskim, sokołowskim, warszawskim zachodnim, węgrowskim i wyszkowskim oraz mieście Warszawie, białobrzeskim, gostynińskim, grodziskim, grójeckim, płockim, płońskim, przysuskim, sochaczewskim, szydłowieckim i żyrardowskim oraz mieście Płocku.

Zobacz także: Aż trudno uwierzyć, że Krzysztof Cugowski ma tak niską emeryturę. Kiedyś zarabiał nawet 300 tysięcy miesięcznie

Może cię zainteresować: Żona Cezarego Pazury jest w kolejnej ciąży? Aktor pokazał coś nieoczekiwanego w Internecie, jego reakcja na słowa małżonki daje do myślenia

Pisaliśmy również o: Nowy wielki fan Roksany Węgiel. Nikt się tego po nim nie spodziewał