Podatek od darowizny jest opłatą, o której większość z nas nie wie tyle, ile powinna. Podstawowym pytaniem jest, od jakiej kwoty pobiera się wspomnianą opłatę i jaka jest jej wysokość? Czy są jakieś wyjątki, zależne od np. stopnia pokrewieństwa?

Czy za prezent od rodziców trzeba zapłacić podatek?

Jak przypomina BiznesInfo, trzeba uważać na darowizny od nawet najbliższych krewnych. Choć w takim przypadku nie musimy odprowadzać podatku, by nie czekały nas żadne przykre konsekwencje, musimy dopełnić pewnych formalności. Inaczej mogą nam grozić konieczność zapłacenia państwu pieniędzy lub sankcje.

Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube

Według ustawy w sprawie spadków i darowizn nie musimy płacić podatku, jeśli dostaliśmy dobra materialne lub prawa majątkowe od najbliższej rodziny. Najbliższej, czyli kogo?

Przepis pod tym pojęciem mówi o małżonku, wstępnych, zstępnych, pasierbach, ojczymie, macosze lub rodzeństwie. Oznacza to, że otrzymując prezenty od rodziców lub dając je im, nie musimy myśleć o podatku… o ile dopełnimy formalności.

Łączna kwota darowizn w ciągu ostatnich 5 lat nie może być wyższa niż 9637 zł, by nie trzeba było dopełniać absolutnie żadnych formalności – wtedy wystarczy po prostu zapomnieć o podatku. Jednak w innym przypadku trzeba pamiętać o pewnych działaniach.

Jeśli dostaliśmy od najbliższych więcej niż przytoczona wyżej równowartość 9637 zł, musimy zgłosić to do swojego urzędu skarbowego, by nie zapłacić podatku. Mało kto wie, że ze względu na możliwość udowodnienia tego musimy pamiętać także o tym, że pieniądze trzeba podarować przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Jeśli tego nie zrobimy – zapłacimy podatek od darowizny (przy kwocie do 10 278 zł to 3%, 10 278-20 556 zł – 308,30 zł + 5% nadwyżki ponad 10 278 zł, powyżej 20 556 zł – 822,20 zł + 7% nadwyżki ponad 20 556 zł).

Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube

Jednak jeśli nie zgłosiliśmy, że otrzymaliśmy darowiznę, a okaże się to podczas kontroli celno-skarbowej lub podatkowej, postępowania podatkowego lub czynności sprawdzających, zapłacimy zgodnie ze stawką sankcyjną, która wynosi 20%.