Seniorzy co rusz są świadkami kolejnych zmian dotyczących świadczeń emerytalnych. Najczęściej są to zmiany na lepsze, np. waloryzacja emerytur, tzw. trzynastki oraz czternastki.

Czasami jednak można usłyszeć także gorsze wieści, jak choćby fakt, że waloryzacja 2021 będzie jedynie procentowa, a nie, jak obiecywano, kwotowo-procentowa. To oznacza, że najwięcej zyskają ci, którzy już teraz otrzymują na konto najwyższe kwoty.

Teraz mówi się także o rewolucji w emeryturach – bardzo możliwe, że już niedługo wejdą w życie zupełnie inne zasady przechodzenia na emeryturę. O czym mowa?

Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl

Całkiem nowe zasady dotyczące przyznawania emerytur

Jak informuje WP, już niebawem emerytury mogą być przyznawane na całkiem innej zasadzie. Wszystko dlatego, że planuje się wprowadzenie tzw. emerytur stażowych – przepisy już są omawiane. To może oznaczać, że niektórzy Polacy skończą pracę przed 60. rokiem życia!

Projekt ustawy o emeryturach stażowych jest obecnie tworzony w Kancelarii Prezydenta. Mówi się, że w ciągu 2-3 miesięcy jego planowanie dobiegnie końca, najprawdopodobniej jeszcze w 2020 roku znajdzie się w Sejmie.

Zbliżony pomysł Andrzej Duda przedstawił w 2015 roku, wtedy rząd sprzeciwił się jednak zmianom. Teraz z kolei szef Solidarności, Piotr Duda, popiera przepisy, o których mowa.

Nowe przepisy oznaczałyby, że kobiety mogłyby udać się na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, zaś mężczyźni – 40. Nie liczyłby się już wiek emeryta.

Warto jednak dodać, że będzie to korzystne jedynie dla tych, którzy dobrze zarabiali – jak podają eksperci, dla kobiet, które przez 35 lat zarabiały najniższą krajową, kwota uzbierana w ZUS wynosiłaby ok. 200 tys. zł, a emerytura stażowa - 647 –ł brutto co miesiąc.

Emerytura/screen Pikist
Emerytura/screen Pikist

Właśnie dlatego jest plan na wprowadzenie zasady, że każdy, kto będzie chciał skorzystać z emerytury stażowej, będzie musiał mieć zebrany kapitał tak duży, by otrzymywać 120% emerytury minimalnej.

Warto jednak zauważyć, że – według oszacowań ZUS – projekt będzie kosztował aż 9 mld zł.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: STRAŻ MIEJSKA ZAPOWIEDZIAŁA WZMOŻONE KONTROLE. JUŻ POSYPAŁO SIĘ KILKADZIESIĄT MANDATÓW. CO SPRAWDZAJĄ

Jak informował portal Życie: WESELNI GOŚCIE NIE SPODZIEWALI SIĘ TAKIEGO OBROTU SPRAW PODCZAS ZABAWY. PANNA MŁODA ZASKOCZYŁA NAWET SWOJEGO MĘŻA

Portal Życie pisał również o… SETKI TYSIĘCY POLAKÓW MOGĄ LICZYĆ NAWET NA SPORE PIENIĄDZE CO MIESIĄC. JUŻ OD PONIEDZIAŁKU WIELKIE ZMIANY