Jak podaje portal "Pikio", planowanie i organizacja ślubu nie jest zadaniem łatwym. Trzeba zadbać o wiele szczegółów takich jak wybór daty, sali, stworzenie listy gości. Do tego dochodzą różne formalności. Okazuje się, że trzeba także zwrócić uwagę na repertuar muzyczny, bo są piosenki, które nie powinny się znaleźć w ślubnym katalogu. O jakich utworach mowa?

Kontrowersje wokół ślubnych utworów

Coraz więcej par decyduje się na specjalną oprawę muzyczną w kościele w trakcie ślubu. Część wybiera jedynie utwory, część decyduje się także zatrudnić własnego artystę. Jest to na tyle popularne, że powstała lista utworów, które nie powinny pojawić się w trakcie ślubu. O których piosenkach mowa?

Portal "Dziennik" poinformował, że płocka kuria wyraziła swój sprzeciw wobec grania na ceremoniach ślubnych utworów świeckich. Duchowni podkreślają, że ślub jest jednym z sakramentów i wszystkie śpiewane w czasie mszy utwory powinny mieć charakter religijny. Kuria zdecydowała się nawet na opublikowanie listy utworów, które absolutnie nie mogą pojawić się ślubie.

Pixabay

Lista piosenek zakazanych

Lista piosenek zakazanych na ślubie to jednak nie wszystko. Dodatkowo zdecydowano, że osoby, które będą śpiewać na ślubach kościelnych będą zobligowane do przejścia specjalnego kursu.

"Wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały, czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane" - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem" ks. Marcin Sadowski.

Kuria płocka nie jest w takim stanowisku odosobniona. Na podobny krok zdecydowała się także kuria włocławska. Biskup Wiesław Mering wskazał nawet utwory, które nie mogą pojawić się na ceremonii ślubnej.

" Śpiewanie na pogrzebie pięknej i rzewnej pieśni Mieczysława Fogga „Serce Matki" jest nie do przyjęcia, podobnie jak śpiew „Hallelujah" Leonarda Cohena na ślubie" - mówił przed laty przywoływany biskup.

Pixabay

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie noszenie maseczek. Sytuacja jest bardzo poważna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Syn Jacka Kurskiego zabrał głos w sprawe formułowanych pod jego adresem zarzutów. "Jestem poszkodowany i napiętnowany"

O tym się mówi: Ministerstwo Edukacji Narodowej woli o tym nie mówić. Milczenie przerwała dyrektorka jednej ze szkół. Ma to związek z powrotem do szkół