Jak podaje "Super Express", prokuratura zdecydowała się złożyć apelację od wyroku Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, jaki zapadł w czerwcu bieżącego roku wskazując m.in., że sąd niesłusznie zwolnił wnuka Lecha Wałęsy Bartłomieja W. oraz Oskara N. od odpowiedzialności za rozbój dokonany na turyście ze Szwecji.

Sprawa Bartłomieja W.

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę odnosiło się do napaści i pobicia, które miało miejsce 21 maja 2018 roku w Gdańsku przez Bartłomieja W., Dawida M. i Oskara N. na turyście pochodzącym ze Szwecji. Badano również sprawę bójki z udziałem Dawida M. i Bartłomieja W. z dnia 26 maja 2018 roku w Gdańsku, w którym ucierpiała inna osoba (uszkodzenia ciała na czas przekraczający 7 dni).

W wyroku z 15 czerwca 2020 roku sąd orzekł, że Bartłomiej W. jest winny spowodowania uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego w dniu 21 maja oraz pobicia w dniu 26 maja. Zdecydował również o wymierzeniu kary roku pozbawienia wolności.

"Wyrok został zaskarżony w całości przez prokuratora. W apelacji prokurator wskazał, że sąd niesłusznie uniewinnił Bartłomieja W. od zarzutu rozboju" - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

YouTube

Apelacja do wyroku

Zdaniem prokuratury, wnuk Lecha Wałęsy, Bartłomiej W. przyłączając się do napastniks musiał mieć świadomość, że przemoc stosowana była, żeby dokonać kradzieży mienia. Prokuratura nie rozumie dlaczego sąd nie uwierzył pokrzywdzonemu, który wskazywał, że napastnicy dołączający do ataku próbowali go przeszukać i ukraść mu portfel.

YouTube

"Odnośnie części wyroku dotyczącej pobicia z 26 maja prokurator wskazał, że sąd - prawdopodobnie z powodu oczywistej omyłki – przyjął kwalifikację prawną czynu pobicia (z art. 158 §1 kk), natomiast za podstawę wymierzenia oskarżonym kary przyjął art. 157 §1 kk (dotyczący czynu spowodowania uszczerbku na zdrowiu). W efekcie błędu w wyroku doszło do rozbieżności między kwalifikacją prawną czynu a jego opisem" - dodała rzeczniczka.

Prokuratura chce uchylenia wyroku w całości oraz przekazania sprawy do powtórnego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy.

Co sądzicie o całej sprawie?pol

To też może cię zainteresować: 27.07.2020. Najnowszy raport dobowy Ministerstwa Zdrowia dotyczący koronawirusa. Czy to początek drugiej fali pandemii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: RGB wydało pilny apel. O co chodzi

O tym się mówi: Czy to kolejne ognisko koronawirusa w naszym kraju? Liczba potwierdzonych przypadków jest niepokojąca