Morskie Oko co roku odwiedza mnóstwo turystów – głównie z Polski. Wielu z nich nie może przejść drogi pieszo, dlatego wykorzystują do tego konie, które od lat wożą turystów w to bajeczne miejsce.

Obrońcy praw zwierząt coraz głośniej apelują o zaniechanie takich praktyk i przejście drogi na Morskie Oko o własnych siłach – konie ciągnące ciężar wielokrotnie większy niż one same nie mają zapewnionych odpowiednich warunków, cały dzień ciężko pracują, a pokonywanie tej trasy z ogromnym obciążeniem to bardzo wyniszczające i wyczerpujące zadanie.

Co więcej, konie zwykle nie są dobrze traktowane, a turyści poupychani są na tramwajach konnych niemal jeden na drugim. Ze względu na brak możliwości napicia się i wycieńczenie organizmu zwierzęta ciągnące ciężkie wozy upadają, a niekiedy nawet umierają podczas trasy.

Mężczyzna na szlaku do Morskiego Oka wykazał się wytrwałością

Coraz więcej słyszy się o tym, że zamiast wykorzystywania koni w celu pokonania trasy na Morskie Oko warto wykorzystać własne nogi – to spacer poprawiający kondycję, pozwalający na nacieszenie się pięknymi krajobrazami i wdychanie świeżego, górskiego powietrza.

Morskie Oko. Źródło: gazetaprawna.pl
Morskie Oko. Źródło: gazetaprawna.pl

Nierzadko podkreśla się także, że spacer na Morskie Oko nie jest dla nas zbyt trudny, nawet dzieci są w stanie wejść na górę, a w międzyczasie można np. odpocząć, zjeść przygotowany prowiant i poobcować z naturą.

Warto zauważyć, że nie tylko dzieci radzą sobie z tego typu dłuższym spacerem. Jak podaje Pikio, świetnie poradzi sobie nawet osoba na wózku inwalidzkim.

Na Facebookowej stronie Fundacji Viva! znalazło się zdjęcie mężczyzny na wózku, który sam wjeżdża na Morskie Oko, a obok niego widać turystów wykorzystujących do tego przemęczone konie.

„Czasami jedno zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów. Brawa dla tego pana. Ciekawe, jak czuli się pasażerowie wozu w tej sytuacji...?” – zastanawia się autor posta.

📸 Czasami jedno zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów. Brawa dla tego pana. 👏 Ciekawe, jak czuli się pasażerowie wozu w...

Posted by Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! on Wednesday, July 15, 2020

Warto wziąć przykład z pana wjeżdżającego na wózku na Morskie Oko i okazać trochę empatii. Jeśli ludzie zaczną wykorzystywać własne kończyny do pokonania tej trasy, skończy się wieloletnia gehenna koni, której póki co nie udało się zatrzymać, choć w internecie można znaleźć wiele petycji poruszających ten ważny problem.

Przypomnij sobie o… MARCIN BOSAK NIE POJAWI SIĘ JESIENIĄ W „TAŃCU Z GWIAZDAMI”. JEST KOMENTARZ POPULARNEGO AKTORA

Jak informował portal Życie: ANTEK KRÓLIKOWSKI: WRESZCIE DOBRE WIADOMOŚCI. FANI NIE KRYJĄ RADOŚCI

Portal Życie pisał również o… KONSUMENCI POWINNI MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI. SANEPID PRZEBADAŁ JAKOŚĆ LODÓW Z AUTOMATU, NIE JEST DOBRZE