Wybory prezydenckie mamy już za sobą. Choć ich przeprowadzenie w dobie pandemii koronawirusa stało pod znakiem zapytania, ostatecznie wszystko się powiodło. Zostały zorganizowane tak, by umożliwić głosowanie tradycyjne oraz korespondencyjne.

Teraz, tuż po wyborach prezydenckich, Polacy bacznie obserwują sondaże, kolejne wyniki i reakcje społeczeństwa oraz osób znanych, a także związanych z polityką. Tymczasem minister zdrowia postanowił zabrać głos, tym samym przypominając także o wciąż trwającej, a jednak niekiedy lekceważonej pandemii koronawirusa. Co takiego mówił?

Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Łukasz Szumowski powiedział ważne słowa do Polaków

Minister zdrowia Łukasz Szumowski postanowił wyjaśnić Polakom, kiedy zostanie odwołany stan epidemii. Jak podaje portal Pikio, nie to jest głównym celem ministra zdrowia – ma inną misję, o wiele ważniejszą.

Dziennikarze spytali, kiedy można byłoby mówić o zniesieniu stanu epidemii. Jak wyznał minister zdrowia – taka sytuacja mogłaby nastąpić, gdyby przez kilka tygodni nie było zachorowań na koronawirusa. Jednak, co ciekawe, zadeklarował, że pod wieloma względami utrzymanie stanu epidemii może być… korzystne. Dlaczego?

- Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację epidemiologiczną. To jest nadal potrzebne. Jak nie będziemy mieć zachorowań w pewnych województwach lub w całym kraju przez kolejne dni, być może tygodnie, wtedy będzie można zdjąć stan epidemii. Taka decyzja jednak musi być poprzedzona wnikliwą analizą. Należy pamiętać, że noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego opiera się właśnie na rozporządzeniu – przypomniał.

- Oczywiście ustawa epidemiczna mówi o sposobie przemieszczania się, a nie o samym fakcie posiadania maseczki, ale to są zalecenia, które mają służyć ochronie ludzi. W związku z tym niezależnie od tego, jaką mają one siłę, umocowanie w systemie prawnym, uważam, że każdy rozsądny człowiek powinien się do nich zastosować – tłumaczył.

Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Dodał, że jego zdaniem najtrudniejsze jest przywrócenie normalnej pracy służby zdrowia.

- Znieśliśmy większość ograniczeń, a pacjenci niestety nadal mają obawy, by przyjść do przychodni czy do specjalisty na badanie diagnostyczne. Zachęcamy i apelujemy, aby korzystać z umówionych badań i wizyt, żebyśmy za rok, dwa czy trzy nie mieli zwiększonej zapadalności na inne zagrażające zdrowiu, a nawet życiu ludzkiemu choroby, jak choroby układu krążenia czy nowotwory. Musimy na nowo zacząć korzystać z bieżących porad u specjalistów – zaapelował.

Przypomnij sobie o… WAŻNY APEL JEDNEGO Z NASZYCH CZYTELNIKÓW. KAMIL STAWIARZ PROSI O PILNĄ POMOC. O CO CHODZI

Portal Życie pisał również o… BEATA KOZIDRAK MARZY O TYM, BY MĄŻ DO NIEJ WRÓCIŁ? ROZBRAJAJĄCO SZCZERA WYPOWIEDŹ WOKALISTKI NA SPOTKANIU Z FANAMI