Jak podaje portal „Super Express”, podwójna waloryzacja emerytur, podatki niższe niż w przypadku pozostałych emerytów, a także dodatkowe tzw. trzynaste emerytury – na to mogą liczyć emerytowani duchowni. Jak wskazuje portal świadczenia emerytalne księży kościoła katolickiego systematycznie rosną wraz z Funduszem Kościelnym. Na emeryturę w jakiej wysokości mogą liczyć kapłani?

Waloryzacja emerytur

Gwarantowana minimalna waloryzacja emerytur, tzw. trzynasta emerytura, 500 plus dla osób niesamodzielnych – na takie wsparcie mogą liczyć polscy emeryci, co dotyczy również emerytowanych kapłanów. Dodatkowo duchowni otrzymali podwyżki emerytur w związku z kolejną dotacją państwa na Fundusz Kościelny. Jaką podwyżkę otrzymali emerytowani księża?

Emerytowani księża otrzymują świadczenia emerytalne otrzymują z Funduszu Kościelnego, a także z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Z Funduszu Kościelnego wypłacane są emerytury dla proboszczów po 75 roku życia. Emerytura z ZUS wypłacana jest po ukończeniu 65 lat.

Z przedstawionych danych wynika, że z naszych podatków na Fundusz Kościelny trafiło 171 mln w ciągu roku. To kwota o 5 mln niższa niż we wcześniejszym okresie. „Opiekujące się” instytucją kościoła katolickiego MSWiA wskazuje, że wzrosły wydatki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży, na pensję oraz na emerytury duchownych.

Pixabay

Emerytury księży

Z pieniędzy podatników na emerytury duchownych poszło 153 mln złotych, a więc o 6 mln zł więcej niż uwzględniały to wcześniejsze dokumenty opublikowane przez MSWiA. „Super Express” wskazuje, że waloryzacja świadczeń emerytalnych duchownych wyniosła 4,08 proc.

W tym czasie emerytowani duchowni otrzymali zwykłą podwyżkę emerytur, przynależną wszystkim pobierającym świadczenia z ZUS, a więc minimalnie 70 zł lub 2,86 proc. dotychczas otrzymywanego świadczenia.

Księża mogli liczyć także na tzw. trzynastą emeryturę. Niestety nie wiadomo ile dokładnie wynosi emerytura księży, bo jej kwota uzależniona jest od miejsca, w którym ksiądz pracował, ilu miał wiernych, czy zajmowanego w hierarchii kościelnej.

Pixabay

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Wykryto kolejne ognisko w znanej firmie produkującej żywność

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Stacja Morska pochwaliła się zachwycającą fotografią. Coś takiego nie zdarza się często. Internauci zachwyceni

O tym się mówi: Małgorzata Trzaskowska zaskoczyła wszystkich. Całą sytuację nagrano