Jak podaje portal „Pikio”, wczoraj obywatele naszego kraju otrzymały od RCB ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu, burzami oraz silnym wiatrem. Dziś poinformowano o tym, jak wyglądała walka z żywiołem, który w godzinach popołudniowych dotknął mieszkańców naszego kraju. Straty są ogromne, a usuwanie skutków przez służby nadal trwa.

Ostrzeżenie RCB

Od dobrych kilku dni nad naszym krajem przechodzą fronty burzowe, którym towarzyszą intensywne opady deszczu, wywołujące powodzie oraz podtopienia w różnych obszarach naszego kraju. W mediach społecznościowych znajdziemy wiele filmów i zdjęć, które publikują mieszkańcy miejscowości dotkniętych żywiołem.

Służby mają pełne ręce roboty i starają się jak najszybciej uporać się z negatywnymi skutkami ulew, które nie tylko wczoraj dały się we znaki mieszkańcom naszego kraju. Wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Grzegorz Świszcz przekazał najświeższe informacje dotyczącego wczorajszego załamania pogody.

YouTube

YouTube

Skutki żywiołu

Pomimo ostrzeżeń wydanych przez RCB, nikt nie spodziewał się, że skutki wczorajszego załamania pogody okazały się porażające. Na Twitterze Grzegorz Świszcz przekazał, że na skutek frontu burzowego, który wczoraj przeszedł przez nasz kraj, doszło w wielu miejscach do poważnego uszkodzenia dróg, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Blisko 14 tysięcy osób nie miało dostępu do prądu.

„Uszkodzonych zostało 78 budynków mieszkalnych, 49 gospodarczych, 1314 podtopionych. Doszło do zalania 241 dróg. W kulminacyjnym momencie bez prądu pozostawało 14 262 odbiorców, obecnie - 4,1 tys. (woj. świętokrzyskie - 1675, podlaskie - 1193)” – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Grzegorza Świszcza, wiceszefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. kpt. Krzysztof Batorski przekazał, że w związku z załamaniem pogody odnotowano 2694 zdarzenia. Największą liczbę interwencji zanotowano na Mazowszu (907), Podkarpaciu (370) oraz na Lubelszczyźnie (267). Nie pojawiły się informacje o rannych.

A jak sytuacja pogodowa wyglądała u was?

To też może cię zainteresować: Bardzo groźne zjawisko pojawiło się wczoraj w naszym kraju. Mieszkańcy jednej z miejscowości byli przerażeni. Nagranie przyprawia o ciarki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zdumiewająca sytuacja gwiazdy serialu „Na dobre i na złe”. Rodzina aktora została bez gospodarstwa, jest apel o pomoc

O tym się mówi: Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Jakie poparcie uzyskali kandydaci