Pogoda w Polsce w ostatnim czasie nie rozpieszcza. Po fali upałów i suszy przyszła kolej na nagłe ochłodzenie oraz ulewne, długie deszcze. Choć w części kraju wróciło już słońce, prognozy w dalszym ciągu nie są zbyt obiecujące.

Zapowiada się, że już niebawem może zrobić się naprawdę groźnie. Ogłoszono już alarmy powodziowe dla niektórych powiatów oraz gmin w kraju. Gdzie sytuacja może wymknąć się spod kontroli?

Alarmy powodziowe dla polskich gmin i powiatów

Według informacji podawanych przez portal Pikio.pl sytuacja nie jest dobra na Wiśle. Obecnie do rzeki nadciąga fala kulminacyjna, przemieszczająca się z Sanu. I choć na Sanie wszystko powoli wraca do normy, to jednak według mediów najbliższy czas wciąż nie będzie łatwy.

Powódź. Źródło: dziennikzachodni.pl
Powódź. Źródło: dziennikzachodni.pl

W 10 polskich powiatach oraz 3 gminach obowiązują pilne alarmy powodziowe i to tam należy uważać najbardziej.

Przez ostatnie kilka dni można było zaobserwować, że na Sanie robi się niebezpiecznie. Teraz z kolei fala kulminacyjna kieruje się do Wisły, co napawa niepokojem o wydarzenia, które mogą rozegrać się w jej rejonach.

Według dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie dalej nie można mówić o stabilności – według wodowskazu w Radomyślu nad Sanem woda przekroczyła stan alarmowy o ok. 50 cm. W większości miast, przez które płynie San, sytuacja jest stabilna.

Podobnie przy dopływach Sanu – na Trzebośnicy oraz Wiszni poziom wody jest już niższy, tak samo na Wisłoce, Wisłoku oraz Wiśle.

Poinformowano, że na Podkarpaciu po raz kolejny mogą wystąpić burze z gradem, które przyniosą 30-50 milimetrów wody na metr kwadratowy, miejscowo możliwe do 60 milimetrów.

Powódź. Źródło: Youtube
Powódź. Źródło: Youtube

To właśnie na Podkarpaciu obowiązują alarmy oraz pogotowie przeciwpowodziowe. Jak poinformowała Ewa Laeniart, wojewoda podkarpacki, alarmy powodziowe obowiązują dla powiatów: leskiego, bieszczadzkiego, brzozowskiego, sanockiego, jarosławskiego, przeworskiego, przemyskiego, leżajskiego, stalowowolskiego oraz niżańskiego, a także miasta Przemyśla i gminy Gorzyce z powiatu tarnobrzeskiego i gminy Dynów i miasta Dynowa z powiatu rzeszowskiego.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach: krośnieńskim, jasielskim, lubaczowskim, dębickim, strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim, łańcuckim, mieleckim, kolbuszowskim i w reszcie gmin powiatu rzeszowskiego i tarnobrzeskiego, a także Krosna i Tarnobrzega.

Przypomnij sobie o… KASIA TUSK STANĘŁA W OBRONIE OJCA. PADŁY MOCNE SŁOWA

Jak informował portal Życie: RZĄD CHCE ZAOSTRZYĆ PEWNE PRZEPISY. ŚRODOWISKO LEKARSKIE ZAMIERZA TEMU PRZECIWDZIAŁAĆ. CZY BĘDĄ STRAJKOWAĆ

Portal Życie pisał również o… MAŁGORZATA ROZENEK I RADOSŁAW MAJDAN NAJEDLI SIĘ STRACHU. CO SIĘ STAŁO